مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت : امسال ۱۱۰ لاک پشت پوزه عقابی در سایت حفاظت شده روستای شیب دراز قشم بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تخم گذاشتند.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز ، سید هاشم داخته با اشاره به اینکه بچه لاک پشت پوزه عقابی با گذشت ۷۰ روز سر از تخم بیرون می‌آورد و با همراهی مردم طبیعت دوست جزیره راهی دریا می‌شود ، افزود : از ابتدای اسفند ماه ۱۴۰۱ تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲، زمان تخم گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی در حال انقراض است.

داخته با بیان اینکه این لاکپشت‌ها پس از حدود ۳۰ سال به بلوغ رسیده و دوباره برای تخم گذاری به همین مکان باز می‌گردند، تصریح کرد: جوانان روستای شیب دراز در قالب گروهی با نام ناتوران خمیس (نگهبانان لاک پشت) محل تخم گذاری لاک پشت مادر را شناسایی می‌کنند و پس از انتقال تخم‌ها به سایت محافظت شده، آن‌ها را به همان شیوه مادرانه در عمق زمین مدفون می‌کنند تا پس از ۷۰ روز به بچه لاک پشت تبدیل شوند.

مدیر محیط زیست منطقه آزاد قشم اضافه کرد: سایت محافظت شده شیب دراز از سال ۱۳۸۱ پایه گذاری شده و قدیمی‌ترین سایت در نوع خود در کشور است که اکنون به عنوان یک اثر ملی-طبیعی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده است.

داخته اظهار کرد: از هفت گونه لاک پشت موجود در دنیا، دو گونه پوزه عقابی و لاک پشت سبز در آب‌های پیرامون جزیره قشم رفت و آمد دارند که پوزه عقابی برای تخم گذاری و لاک پشت سبز برای تغذیه به این منطقه می‌آید.

پایان خبر /