مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: دریچه تحتانی سدهای استقلال و شمیل و نیان برای مدیریت سیلاب باز شده است.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، جمشید عیدانی اظهار کرد: پیرو پیش‌بینی‌های بارندگی که توسط سازمان هواشناسی انجام شده است، اقدامات لازم برای مدیریت سیلاب احتمالی انجام شده است.

عیدانی با اشاره به نظام‌نامه سیلاب، عنوان کرد: اقدامات لازم بر اساس نظام‌نامه سیلاب انجام شده و جلسه مدیریت بحران و کمیته‌های مرتبط با آن نیز برگزار شده است.

ویبا بیان این نکته که سد استقلال میناب در بارندگی چند روز گذشته تقریبا پر شد، ابراز داشت: از هفته گذشته تا کنون رهاسازی آب از سد استقلال برای مدیریت سیلاب احتمالی انجام شد و اطلاع‌رسانی‌ها نیز از طریق صدا و سیما و فرمانداری به مردم محلی انجام شد.

عیدانی با اشاره به صدور اطلاعیه‌های مختلف توسط سازمان هواشناسی و ستاد مدیریت بحران در پی بارندگی‌های پیش‌رو، تصریح کرد: در پی بارندگی‌های اخیر سدهای استقلال میناب و شمیل و نیان تقریبا پر شدند و در حال حاضر حدود پنج میلیون متر مکعب از ظرفیت سد شمیل و نیان و حدود ۲۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت سد استقلال میناب برای مدیریت سیلاب احتمالی تخلیه شد.

وی ادامه داد: تخلیه تحتانی سد استقلال میناب در حال حاضر نیز با دبی حداکثری یعنی ۱۷۵ متر مکعب بر ثانیه باز است و پیش‌بینی می‌شود که بر اساس حجم بارندگی و حجم سیلاب احتمالی تا حدود چهار روز آینده این عملیات تخلیه ادامه داشته باشد.

عیدانی با ذکر این نکته که در صورت ضرورت سرریزهای اضطراری سد استقلال نیز باز خواهد شد، اذعان کرد: با توجه به اینکه امروز به شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابلاغی در خصوص تغییرات پیش‌بینی بارندگی انجام شد، دریچه‌های تخلیه‌گر تحتانی سدهای شمیل و نیاز باز شده است تا ظرفیت خالی برای مدیریت سیلاب احتمالی آینده ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در سیلاب قبلی ۴۰ میلیون متر مکعب بیش از ظرفیت سد استقلال میناب آورد داشتیم، بیان کرد: در حال حاضر که مخزن سد پر است مدیریت سیلاب نیازمند همکاری و هماهنگی بین بخشی در استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در پایان گفت: از مردم مستقر در مناطق پایین دست سدها و مراکز جمعیتی نزدیک به حاشیه رودخانه‌ها درخواست می‌کنم که تدابیر لازم برای مقابله به سیلاب احتمالی آینده را اتخاذ کنند و برای امور غیر ضروری در رودخانه‌ها و حاشیه آن‌ها تردد نکنند.

انتهای پیام