معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: عدم دسترسی به وراث قلعه مغویه یکی از دلایل اصلی مرمت نشدن این بنای تاریخی است.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، عباس نوروزی امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت بابیان این مطلب گفت: قلعه مغویه یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های خشتی استان است که در دوره قاجاریه از اهمیت تجاری خاصی برخوردار بوده است.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان با اشاره به اینکه قلعه مغویه توسط شیخ سلطان المرزوقی احداث‌شده است، افزود: این بنا براثر مرور زمان دچار آسیب‌دیدگی طبیعی و در برخی موارد انسانی شده است که بین سال‌های ۱۳۸۷ تا  ۱۳۹۷، در سه فاز به‌صورت اضطراری توسط این اداره‌کل مرمت‌شده است.

وی افزود: این اداره‌کل بارها به دنبال وراث این بنای تاریخی بود تا در صورت توافق، قلعه مغویه خریداری یا به‌صورت مشارکتی مرمت شود اما متأسفانه دسترسی به وراث به دلیل سکونت در خارج از کشور امکان‌پذیر نبوده است.

نوروزی تاکید کرد: برای مرمت این قلعه تاریخی حدود ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار موردنیاز است که بعد از مرمت در مورد تغییر کاربری آن برنامه‌ریزی می‌شود.

قلعه مغویه به شماره ۲۲۳۰ در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.