مدیرعامل بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان  در آیین بهره‌برداری از 102 پروژه زیست محیطی، گفت : این پالایشگاه برای کشور دارای جایگاهی حیاتی است بر همین اساس مسائل توسعه‌ای با جدیت دنبال می‌شود و در اقدامی که از سال گذشته آغاز کردیم یک واحد تصفیه دیزل را آماده راه‌اندازی کردیم که به صورت آزمایشی وارد مدار شده و در انتظار افتتاح رسمی آن هستیم.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز ، علیرضا جعفرپور بروجنی ، با اشاره به  تاثیر محیط‌زیست در شاد زیستی انسان‌ها  افزود: در این فاز حدود ۴۲ هزار بشکه گازوئیل تولیدی نفت ستاره، تبدیل به گازوئیل یورو ۵ خواهد شد که استانداردهای زیست محیطی را دارد و گوگرد آن نیز زیر حد استاندارد است‌.

جعفرپور بروجنی ، عنوان کرد : نفت ستاره خلیج‌فارس با دارا بودن حدود ۲۰ درصد از  ظرفیت پالایشی کشور، ۴۰ درصد بنزین کشور را تولید می‌کند که بنزین یورو ۵ است و از لحاظ سولفور نیز استاندارد بسیار بالایی دارد.

وی ، توضیح داد : بنا داریم مقداری از گازهایی که به فلر می‌رود را ریکاوری کنیم بر همین مبنا حدود ۱۵ تن در ساعت گاز هیدروژن در پالایشگاه تولید می‌شود که در طراحی اولیه پالایشگاه برای بازاستفاده از آن تمهیدی اندیشیده نشده است اما  بنا‌داریم با این هیدروژن‌ها یک واحد تولید آمونیاک را به مجموعه اضافه کنیم و  ۵۰۰ هزار تن آمونیاک و حدود ۵۰۰ هزار تن سولفات آمونیوم و بی آمونیوم فسفات در سال تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، تصریح‌کرد: هیچ‌کسی به دنبال این نیست که بدون مجوز کاری را شروع کند اما گاها سخت‌گیری‌ها و یا زمان‌بر بودن فرآیندها کارها را سخت می‌کند، سال ۱۳۸۰ در پالایشگاه اصفهان، مستر پلن پالایشگاه را کلیک زدید، تقریبا این طرح ۱۹ سال درگیر مسائل محیط‌زیست بود و تعلل‌ها باعث شد برخی کشورها از ما جلوتر بزنند در حالی نفس این طرح زیست محیطی بود ما بنا داشتیم گازوئیل تولیدی در پالایشگاه اصفهان را که ۸ هزار ppm گوگرد دارد را تصفیه کرده و به صورت تصفیه شده در کشور استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این طرح ۲۰ سال طول کشید تا اینکه سال گذشته به افتتاح رسید، باید کمی چابک‌تر عمل کرد چرا که زمان برخی مجوزات بسیار مهم است و لازم است در مسند سازمان محیط‌زیست در صدور مجوزها تسریع داشته باشید تا آنقدر فرصت‌ها از بین نرود که از کشورهای همسایه عقب بیافتیم.

جعفرپور بروجنی در بخش دیگری از  سخنانش با بیان اینکه  اگر ما مسئولیت هر رفتاری که در کره‌ی زمین انجام می‌دهیم را بپذیریم رفتاری آدم وار از خود نشان داده‌ایم و جلوی شکستگی‌ها را در عالم را خواهیم گرفت ، بیان داشت : هر سیستمی دارای ابزارهایی برای کوک‌شدن است و رفتار بر اساس آموزه‌های انسانی، کوک انسان‌ها است که پذیرفتن مسئولیت کارهایی که انجام دادیم جزء آن است.

گفتنی است ،پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس  به‌عنوان نخستین پالایشگاه طراحی‌شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، پالایش گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، پالایش نفتا، ایزومریزاسیون، پالایش نفت سفید و نفت‌گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، ال‌پی‌جی و سوخت جت در کنار پالایشگاه نفت بندرعباس ساخته شده‌است. خوراک موردنیاز این پالایشگاه با یک خط‌لوله به‌طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه‌های گاز پارس‌جنوبی تأمین شده‌است.

همچنین ساخت این پالایشگاه با ۷۰۰ هکتار مساحت از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در پایان سال ۱۳۹۷ سه فاز نخست آن به بهره‌برداری رسید و اکنون بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی در جهان است.

خبرنگار : جمیله دبیری نیا

پایان خبر /