مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چند جانبه و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: از ۱۰ کشور عضو اکو، هفت کشور به آب‌های آزاد دسترسی ندارند و این موضوع اهمیت بندرعباس و استان هرمزگان را جهت اتصال کشورهای عضو اکو به آب‌های آزاد دوچندان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ،سید جلال‌الدین علوی سبزواری در نشست مشترک اقتصادی استان هرمزگان با سازمان همکاری اقتصادی اکو، عنوان کرد: مهمترین همکاری‌های کشورهای عضو اکو در حوزه حمل و نقل و ترانزیت است که در زمینه مواصلات منطقه‌ای و بین المللی دارای اهمیت است.

سبزواری افزود: کشور‌های عضو اکو با ۸ میلیون کیلومتر مربع مساحت و نیم میلیارد نفر جمعیت، روسیه را به خلیج فارس متصل می‌کنند.

وی با بیان اینکه حوزه تجارت به راه های مواصلاتی مانند ریل، جاده و دریا بستگی دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران موقعیت ممتازی در منطقه دارد و به همین علت بسیار مورد توجه کشور‌های همسایه است.

سبزواری افزود: ارتباط با کشور‌های همسایه اولویت نخست سیاست‌ خارجی کشورمان است.

وی گفت: از ۱۰ کشور عضو اکو، هفت کشور به آب‌های آزاد دسترسی ندارند و این موضوع اهمیت بندرعباس و استان هرمزگان را جهت اتصال کشورهای عضو اکو به آب‌های آزاد دوچندان کرده است.

مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چند جانبه و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: تولید و صادرکنندگان جهانی منطقه آسیای مرکزی و قفقاز در خشکی محصورند و برای ارتباط با دنیا به آب‌های آزاد نیاز دارند.

سبزواری افزود: به همین منظور جلسه شورای نمایندگان دائم کشور‌های عضو اکو که متشکل از سفرا و مقامات سیاسی کشور‌های عضو در تهران و دبیرکل این سازمان است، به دعوت استاندار هرمزگان و اتاق بازرگانی بندرعباس، در هرمزگان تشکیل شده است.

انتهای پیام