مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم، از صادرات بیش از 100 میلیون دلار کالا و خدمات تولیدی از منطقه آزاد قشم به داخل و خارج از کشور در سال 1399 خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، محمد مهدی برنجی گفت: در سال گذشته بیش از ۷۰ میلیون دلار صادرات از این منطقه به خارج از کشور انجام شده که نسبت به مدت مشابه ۱۳۹۸، افزون بر ۱۲۶ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۰ میلیون دلار صادرات از قشم به داخل کشور انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ رشدی معادل ۳۰ درصد را نشان می دهد.

به گفته برنجی، ارزش تولیدات منطقه آزاد قشم در سال ۱۳۹۹، به میزان ۱۱۶ میلیون دلار به علاوه ۱۷ هزار و ۷۲۴ میلیارد ریال رسیده است.

مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: هم اینک بیش از ۲۰۹ شرکت تولیدی در چهار شهرک صنعتی تولا، فجر، کاوه و سوزا در قشم  محصولات تولیدی خود را شامل  ماهی خُشک، شمش روی، دستگاه آنالایزر گاز، شناورهای فلزی، اُدکلن، سیمان و کلینکر، سیگار، کامپند پلی اتیلن، ماهی و میگو صادر می کنند.

وی تصریح کرد: محصولات تولیدی در واحدهای صنعتی قشم به عراق، هند، چین، امارات متحده عربی، سومالی، پاکستان، شارجه و دیگر مناطق آزاد کشور صادر می شود.

برنجی ایجاد اشتغال سالم و مولد در کنار افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات عمومی از جزیره را یکی از مهم ترین اهداف منطقه آزاد قشم برشمرد و بیان کرد: با وجود تحریم های صورت گرفته علیه کشور و چالش های بحران کرونا که موجب وارد شدن ضربه های اقتصادی زیادی به بخش های تولیدی و صنعتی در تمام کشور شد، قشم توانست پویایی خود در تولید کالا و خدمات را حفظ کند و به رشد مناسبی در حوزه صادرات دست یابد.