مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: ما در هرمزگان توانایی مهار ۶۱۰ میلیون مترمکعب آب های سطحی را داریم اما همچنان کارهایی برای انجام دادن داریم، چرا که هزار و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب مهار نشده در استان وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، جمشید عیدانی در نشست خبری، اظهار کرد: متوسط بازندگی هرمزگان ۱۸۳ میلی‌متر است که از ابتدای سال تنها ۵ میلی‌متر بارندگی داشته ایم.

عیدانی افزود: با توجه به کاهش بارندگی ها و موجودی سدهای استان که به اعداد ۲ رقمی و زیر ۲۵ درصد رسیده سال سختی را در پیش خواهیم داشت. از آنجایی که آب شیرین کن بندرعباس به طور کامل وارد مدار شده، می توان وضعیت آب شرب مردم را مدیریت کرد.

وی تصریح کرد: هرمزگان ۲۹ هزار حلقه چاه دارد و ۸۵ درصد مصرف آب زیرزمینی و سطحی استان، در حوزه کشاورزی است. خوشبختانه صنایع استان نیاز خود را با آب شیرین کن هایی که تعبیه کرده اند، تامین می کنند.

عیدانی بیان کرد: ما در هرمزگان ۶۱۰ میلیون مترمکعب توانایی مهار آب های سطحی را داریم اما همچنان کارهایی برای انجام دادن داریم؛ چراکه هزار و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب مهار نشده در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: سد گابریک در شرق جاسک با برنامه ریزی های صورت گرفته و حل شدن مشکلات ردیفی، می تواند کمک خوبی به تامین نیاز آبی منطقه کند. سد درکاه در منطقه بشاگرد نیز امسال به بهره برداری می رسد و امیدواریم بارندگی رخ دهد و شاهد آبگیری آن نیز باشیم.

عیدانی تصریح کرد: خط آبرسانی شمیل برای تامین نیاز بندرعباس در حال اتمام است. خط آبرسانی کشاورزی در یکتار جاسک نیز  حدود یک ماه دیگر به اتمام میرسد. در ۲ سال گذشته شبکه شمالی میناب از شبکه تبدیل به لوله شده و دیگر تبخیر و نشتی آب وجود ندارد و با انرژی آب پشت سد در اختیار کشاورز قرار می گیرد و نیاز به استفاده از برق ندارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه ۵ میلیون مترمکعب از مصرف بی رویه آب کشاورزی در میناب جلوگیری شد. امیدواریم تا پایان سال ۲ هزار و ۵۰۰ متر دیگر نیز وارد مدار شود. وقتی پس از چند سال خشکسالی بارندگی رخ می‌دهد بار حمل رسوبات نیز افزایش می یابد که اگر سیلی رخ دهد برای زمین های کشاورزی مضر است و تخریب بیشتری دارد.

عیدانی عنوان کرد: مشکل ما درست استفاده نکردن از آب به خصوص در بخش کشاورزی است. مردم درخواست آب شیرین کن برای کشاورزی دارند اما آب آبشیرین کن برای کشاورزی اقتصادی نیست و نمی تواند پاسخگوی کشاورزی حال حاضر کشور و بخصوص استان ما باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان خاطرنشان کرد: ۵ هزار کیلومتر از مطالعات ما بر روی رودخانه های استان انجام شده و ۲۰ هزار کیلومتر دیگر نیز در حال مطالعه است.

عیدانی بیان کرد: وظیفه ذاتی آب منطقه ای تحویل آب تا مزرعه است و مدیریت آن برعهده مزرعه دار است. متوسط پیشرفت آبیاری منطقه ای در هرمزگان از نرم کشوری بالاتر است. مشکل ما امکانات موجود نیست، بلکه استفاده نادرست از امکانات است.

وی ادامه داد: برای تعبیه سیستم پایش بازندگی و هشدار سیل سدهای نیان و شمیل در حال تلاش هستیم. ۱۵ سال است مجوزی برای حفر چاه صادر نمی شود و با تغییراتی در قانون تنها به گلخانه ها تعلق می گیرد. توسعه فعالیت حفاری های غیرمجاز افزایش یافته که در این راستا کلیه دستگاه های حفاری ملزم به نصب جی پی اس شده اند تا قابل ردیابی باشند.

انتهای پیام