استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه هرمزگان دارای ظرفیت های فراوان طبیعی و صنعتی است، افزود: کاهش نرخ بیکاری اولویت اصلی هرمزگان است.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز در هرمزگان، مهدی دوستی در نشست اعضای شورای اسلامی هرمزگان و رؤسای شورای اسلامی شهرستان‌ها که در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد. با بیان اینکه منابع مالی در کشور و اساساً” در همه جای دنیا محدود و نیازها نامحدود است، اظهار کرد: در کشور چند هزار پروژه عمرانی نیمه تمام داریم که تکمیل پروژه‌های عمرانی کشور به بیش از ۷۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد.

دوستی افزود: ما یا باید مثل ۴۰ سال گذشته و به صورت قطره چکانی به پروژه‌های عمرانی مختلف منابع تزریق کنیم که تکمیل هر کدام با وضعیت منابع تخصیصی، ممکن است چندین سال طول بکشد و یا اینکه تلاش کنیم اعتبارات را برای پروژه‌های مولد در شهرستان‌ها تخصیص دهیم که مسئله اشتغال را حل کنیم.

وی گفت: استان هرمزگان مسیری را در ۴۰ سال گذشته است طی کرده که شرایط فعلی به خوبی مبین اوضاع استان است و مجموعه انتظاراتی که بر زمین مانده است.

دوستی عنوان کرد: من پیشنهادم این است که در این خصوص تجدید نظر کنیم و جای اینکه دو میلیارد تومان بدهیم و یک پارک درست کنیم، حاضر هستیم برای منطقه شما چندین برابر آن اعتبار جذب کنیم و منابع تخصیص دهیم اما این پروژه بتواند مولد باشد و برای مردم منطقه شغل ایجاد کند.

این مسئول با برشمردن برخی از پروژه‌های مولد که می‌تواند باعث توسعه و پیوند اقتصادی مناطق شود، گفت: می‌توانیم از طریق احداث یک مسیر ارتباطی ۱۷ کیلومتری، رودان را به عنوان یک منطقه فعال کشاورزی به تیاب میناب به عنوان یک پایگاه صادراتی متصل کنیم که بتوان اشتغال و معیشت مردم هر دو منطقه را تأمین کرد.

دوستی با طرح این سوال که اگر فرزندان ما بیکار باشند و روی جاده آسفالته روستایی قدم بزنند چه فایده‌ای دارد؟ افزود: انجام پروژه‌های عمرانی به طور قطع وظیفه ما به عنوان بخش دولتی است اما پیگیری برای واردات و تهیه نهاده‌های ارقام پرمحصولی مثل خرما بسیار پراهمیت‌تر از اجرای یک پروژه عمرانی است.

وی اضافه کرد: هرمزگانی‌ها به طور متوسط از هر هکتار ۳.۳ تن خرما برداشت می‌کنند در حالی که در کشور این نرخ ۴.۷ تن در هر هکتار است و یا در کشوری مانند مصر ۳۱ تن خرما از هر هکتار برداشت می‌شود.

دوستی ممانعت از سرازیر شدن ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب در شرق استان هرمزگان به دریای عمان را با استفاده از سدهای در حال ساخت، یک اولویت دیگر برشمرد و عنوان کرد: با این میزان آب، حداقل ۱۴ هزار هکتار زمین کشاورزی را می‌توان زیر کشت برد که اعتباری نزدیک به چهارهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد و با این اعتبار می‌توان تمام راه‌های روستایی استان را آسفالت کرد اما میزان اثرگذاری این دو گزینه در اقتصاد استان به هیچ وجه قابل قیاس نیست.

وی، اولویت نخست استان هرمزگان را کاهش نرخ ۱۸ درصدی بیکاری در استان عنوان کرد و افزود: رتبه نخست بیکاری و رتبه نخست شاخص فلاکت و بسیاری از شاخص‌های دیگر دستاورد دولت تدبیر و امید است که باید برای آن به دنبال راهکار باشیم و پروژه‌های مولد اقتصادی تنها راه برون رفت از شرایط فعلی است.

استاندار هرمزگان با اشاره به سفر اخیر خود به شهرستان پارسیان، بهره برداری از منابع موجود را مورد تأکید قرار داد و گفت: در سرزمین خشک ایران و شهرستانی مانند پارسیان چرا باید اعتبار هزینه شود و کانالی با دبی بالا برای هدایت آب‌های سطحی به دریا ساخته شود؟ این آب می‌تواند با احداث سدی در بالادست مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در خصوص درخواست رؤسای شورای اسلامی شهرستان‌های استان برای برقراری خط پروازی صادرات محصولات کشاورزی، نیز بیان کرد: طی ۴۵ روز گذشته رایزنی‌های متعددی با بخش‌های مختلف انجام شده و اگر محصولات کشاورزی با استفاده از ظرفیت ناوگان هوایی صادر شود، کالای باکیفیت تری به دست مشتریان خارجی می‌رسد و به نوعی بازار محصولات ایرانی پررونق‌تر می‌شود.

دوستی، اضافه کرد: با فعال سازی این بخش، فرودگاه بندرلنگه و بندرعباس هم جان دوباره خواهد گرفت.

استاندار هرمزگان همچنین با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به منظور پایش ظرفیت‌ها و کمک به تحقق برنامه‌های در دست تدوین حوزه گردشگری هرمزگان، گفت: ظرفیت گردشگری هرمزگان بی نظیر است اما سطح بهره مندی استان از توانمندی‌های موجود، تنها به سفره خانه‌های کوچک و بومگردی ها محدود می‌شود.

وی، هدف اصلی برای ارتقا حوزه گردشگری در استان را ایجاد ابر اکوسیستم گردشگری با استفاده از ظرفیت شش منطقه شامل جزایر قشم، هرمز، هنگام، لارک و جنگل‌های حرای خمیر و ساحل بندرعباس عنوان کرد و ادامه داد: چند بانک مختلف نیز برای بررسی این طرح اعلام آمادگی کرده اند اما موضوع مهم این است که نقش اصلی در اجرای این طرح باید به مردم واگذار شود.

مقام عالی اجرایی استان در بخش دیگری از سخنان خود، عدم نظارت بر پروژه‌های عمرانی را از دیگر ضعف‌های اساسی در استان برشمرد و گفت: در زلزله اخیر بخش فین، در بازدید میدانی از پروژه‌ها مشخص شد برخی از ساختمان‌های دولتی و مدارس تخریب شده بود که ناظر و پیمانکار پروژه باید در این خصوص پاسخگو باشند.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: باید جلوی آدم‌های فاسد و پیمانکارانی که پول مردم و دولت را گرفتند و به این شیوه افتضاح پروژه را تحویل داده اند ایستاد و خسارتی که به بیت المال وارد کرده اند را پرداخت کنند.

برنامه ویژه برای افزایش قبولی و رتبه‌های برتر در کنکور ۱۴۰۱ از دیگر محورهای سخنان استاندار هرمزگان دراین نشست با اعضای شورای اسلامی استان و رؤسای شورای های اسلامی شهرستان‌ها بود که به گفته وی، کارگروه ویژه‌ای برای تقویت بنیه عملی معلمان و دانش آموزان راه اندازی شده و زیرساخت‌های لازم، بنا به نیاز هر منطقه نیز فراهم می‌شود.

دراین نشست مصوباتی نیز داشت و بر اساس دستور استاندار هرمزگان مقرر شد مدیران دستگاه‌های اجرایی بر اساس تقویمی که از سوی اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری ارائه می‌شود، با رؤسای شوراهای اسلامی شهرستان‌ها دیدار و در هر نشست، موضوعات تخصصی را پیگیری کنند.

تدوین صورت جلسه فصل مشترک به منظور اشراف بر موضوعات مختلف و همچنین پیشگیری از فساد در دوران گذار و تغییر و تحول شوراهای اسلامی، از دیگر مصوبات این نشست بود.