استاندار هرمزگان گفت: تامین زیرساخت‌های آموزشی و نوسازی و مقاوم سازی فضای موجود یکی از اولویت‌های مهم در استان هرمزگان است که تلاش می‌شود با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف نقایص این حوزه کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، جلسه هم اندیشی حل مشکل مدارس تخریبی و غیراستاندارد و کمبود فضای آموزشی در استان هرمزگان با حضور مهدی دوستی، مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور، سردار سرتیپ پاسدار محمد مارانی فرمانده قرارگاه منطقه‌ای مدینه منوره نیروی زمینی سپاه و جمعی دیگر از مسئولان در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

دوستی در این جلسه با تاکید بر اهمیت توسعه زیرساخت آموزشی استان اظهار داشت: تامین زیرساخت‌های آموزشی و نوسازی و مقاوم سازی فضای موجود یکی از اولویت‌های مهم در استان هرمزگان است که تلاش می‌شود با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف نقایص این حوزه کاهش یابد.

وی افزود: در کشور و استان برای مقاطع دبستان و متوسطه اول مشکل خاصی وجود ندارد اما مشکل اساسی در مقطع دوم متوسطه است که متاسفانه کمبود فضای آموزشی در برخی مناطق سبب شده به خصوص دختران ناچار به ترک تحصیل شوند از این رو تاکید زیادی برای ادامه تحصیل این دسته از دانش آموزان داریم. وی گفت: بر همین مبنا طی یک نامه به وزارت آموزش و پرورش خواستار احداث یک مدرسه ملی مجازی شده‌ایم تا دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده‌اند هر زمان که اراده کردند بتوانند مجدد روال تحصیل خود را ادامه دهند. دوستی تصریح کرد: در این راستا ما متعهد می‌شویم اگر با احداث این مدرسه موافقت شود تمام تجهیزات لازم از جمله تبلت و زیرساخت‌های مورد نیاز را برای تمام دانش آموزانی که ثبت نام می‌کنند تامین کنیم.

وی گفت: در استان مدارس فرسوده و تخریبی قابل توجهی وجود دارد که تصمیم داریم با همکاری قرارگاه منطقه‌ای مدینه منوره نیروی زمینی سپاه و سازمان نوسازی مدارس و روی کار آوردن ظرفیت خیرین، بنیاد برکت، بنگاه‌های اقتصادی و سایر ظرفیت‌ها، ۴۰۰ کلاس درس جدید در استان احداث کنیم.

دوستی ادامه داد: با احداث این ۴۰۰ کلاس درس علاوه بر افزایش سرانه آموزشی استان، مشکل مدارس تخریبی و کلاس‌های غیر استاندارد نیز مرتفع خواهد شد.

دوستی گفت: ما در حوزه آموزشی استان‌ برنامه‌های خوبی در نظر گرفته‌ایم که به آموزش و پرورش عمق بخشی شود و علاوه بر تامین زیرساخت آموزشی، برنامه ویژه برای توانمندسازی معلمان و دانش آموزان کنکوری پایه یازدهم و دوازدهم داریم.

وی ادامه داد: تمرکز اصلی ساخت مدارس جدید در چهار شهرستان رودان، میناب، بندرعباس و قشم است و بنا داریم سرانه فضای آموزشی این شهرستان‌ها به متوسط کشوری نزدیک شود.

مهرالله رخشانی مهر نیز در این جلسه گفت: تعداد قابل توجهی پروژه در دست احداث در حوزه ساخت مدارس در استان هرمزگان داریم که تعداد آن بالغ بر ۹۶۰ کلاس درس است.

رخشانی مهر افزود: اعتبار استان هرمزگان در حوزه فضاهای آموزشی در سال جاری ۳۵۰ میلیارد تومان بود که به نسبت سال گذشته رشد سه برابری را شاهد بودیم.

وی گفت: برخی شهرستان‌های استان سرانه آموزشی پایین‌تری به نسبت متوسط کشوری دارند که برای حل این معضل اعتبار ویژه‌ای پیش بینی خواهد شد که سرانه این مناطق به ۵٫۲ متر مربع به ازای هر دانش آموز برسد.

رخشانی مهر ادامه داد: امیدواریم تا پایان دولت ۳۵۰ مدرسه تخریبی در سطح استان هرمزگان با کار جهادی دیگر وجود نداشته باشد و به جای آنها مدارس جدید احداث شود.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای مدینه منوره نیروی زمینی سپاه نیز در این جلسه اظهار داشت: مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره آماده ارائه خدمات به مردم است.

سردار سرتیپ پاسدار محمد مارانی افزود: ما آمادگی داریم علاوه بر انجام ماموریت‌های ذاتی خود، در هر حوزه‌ای که توان اجرایی و نیاز به همکاری وجود داشته باشد حضور یابیم و به مردم کمک کنیم.

مارانی گفت: در حوزه احداث مدارس نیز آمادگی داریم با یک کار جهادی در کنار استانداری و سازمان نوسازی مدارس کشور حضور داشته باشیم و برای حل این معضل همکاری کنیم.

انتهای پیام