معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: بندر لافت دارای ارزش و اعتبار تاریخی بالایی است و باید با یادآوری این جایگاه ویژه برای کودکان و نسل جوان، مسولیت پذیری در رابطه با این میراث تاریخی در نسل های جدید زنده نگه داشته شود.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، مهدی زارعی در دیدار با اعضای شورای اسلامی، معتمدین و جوانان شهر لافت، اظهار کرد: طبق دستور مدیرعامل سازمان دکتر درویش پور، منطقه آزاد قشم در آبادانی لافت و سایر شهرها و روستاهای جزیره در کنار مردم قرار دارد و شرایط را برای حرکت به جلو و پیشرفت مهیا و فراهم می کند.

وی ادامه داد: لافت بندرگاهی بین المللی با تاریخچه ای غنی است که از سال های دور با برخی کشورهای دنیا در ارتباط بوده است و تاریخ دریانوردی این منطقه را بخشی مهمی از دیپلماسی دریایی کشور در گذشته دانست.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: رونق صنعت گردشگری خون تازه ای در رگ های اقتصادی قشم بود که با شروع اپدیمی کرونا پیشرفت آن با وقفه مواجه شد؛ اما خوشبختانه با واکسیناسیون سراسری و شروع فصل گردشگری در چشم انداز جدیدی در انتظار اقتصاد گردشگری جزیره است.

به گفته زارعی ، طی هفته های گذشته و با اجرای طرح روستای پاک، تلاش های شایان تقدیری توسط جامعه محلی و منطقه آزاد در نقاط مختلف جزیره در حال انجام است و بسیاری از روستاها به سطح ایده آلی در این زمینه رسیدند و آماده میزبانی از گردشگران هستند.

وی با بیان اینکه بندر تاریخی لافت دارای ظرفیت ها و سرمایه های متعددی است، تصریح کرد: لافت به یک بازتعریف در سطح ملی و بین المللی نیاز دارد؛ که در صورت همکاری جوامع محلی، منطقه آزاد قشم آماده معرفی این ظرفیت هاست.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: بافت تاریخی لافت افتخار و سند هویت و اصالت تاریخی مردم منطقه است که با توجه به شرایط آب و هوایی جزیره و فرسایش بالا نیاز به توجه ویژه دارد.

براساس این گزارش، پیش از این جلسه مهدی زارعی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم و سید محمد هاشم داخته، مدیر محیط زیست این سازمان از بافت قدیم و بخش های مختلف شهر لافت بازدیدی میدانی داشتند.