رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: تفاهمنامه همکاری تجاری بین اتاق بازرگانی هرمزگان و اتاق بازرگانی سنگال منعقد شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز در هرمزگان ، محمدرضا صفا در نشست آنلاین با محوریت امضا تفاهمنامه با اتاق بازرگانی سنگال اظهار داشت: اتاق بازرگانی هرمزگان آمادگی برگزاری نشست های تخصصی B2B در زمینه های دریایی، کشاورزی و آبزیان را به صورت آنلاین دارد که نمایندگان دو کشور می توانند در این زمینه نیز مذاکره نمایند.

صفا افزود: همچنین تبادل هیات‌‌های تجاری، پس از پایان شیوع بیماری کرونا ‌می‌تواند به گسترش همکاری‌‌ها کمک کند که ما آمادگی کامل خود را درا ین زمینه اعلام می داریم.

وی تصریح کرد: بدون شک حمایت دو کشور از مناسبات بانکی و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاری، اعطای روادید به اتباع و فعالان اقتصادی ایرانی، تصویب و عملیاتی کردن اجتناب از اخذ مالیات و معافیت‌های گمرکی از کالاهای ایرانی از مهم ترین خواسته های فعالین اقتصادی برای توسعه روابط تجاری در سطح بین المللی است.

صفا ادامه داد: بخش خصوصی ایران با جدیت و علاقه مندی بسیار به توسعه روابط تجاری و اقتصادی با آفریقا، ازجمله کشور سنگال که آن را دروازه ورود به منطقه غرب آفریقا نامیده اند نگاه می کند.

وی عنوان کرد: سنگال می تواند فرصت مناسبی برای ورود کالاهای ایرانی به منطقه غرب آفریقا را فراهم کند. همچنین امکان صادرات مجدد محصولات ایرانی از طریق سنگال به کشورهای عضو با تعرفه بسیار کم فراهم است.

این مسئول گفت: همکاری های آموزشی در زمینه تولید برخی محصولات کشاورزی و غذایی و توریسم از دیگر زمینه های دارای مزیت برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی دوجانبه بین هرمزگان و سنگال است.

صفا افزود: به نمایندگی از بخش خصوصی هرمزگان آمادگی کامل فعالان اقتصادی را برای نقش آفرینی در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه اعلام می نمایم.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس تصریح نمود: با توجه به موقعیت جغرافیایی سنگال و بندر داکار به عنوان پایگاه دریایی، این کشور و شهر داکار ‌می‌تواند به پایگاه صادراتی ایران به کشورهای غرب آفریقا تبدیل شود.