علی سلاجقه ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز با استقبال مهدی دوستی، استاندار هرمزگان، شهروز شجاعی ، مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس و نماینده سازمان ایمیدرو در این شرکت و جمعی دیگر از مدیران دستگاه های اجرائی وارد بندرعباس شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز ، در ابتدای این سفر علی  سلاجقه با حضور در تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس، از روند پیشرفت پروژه بازسازی، ارتقا و توسعه تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس و ایستگاه اصلی پمپاژ  بازدید کرد.

طرح بزرگ انتقال پساب تصفیه شده به صنایع مولد ۱۴ درصد پیشرفت دارد

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیر ساخت خلیج فارس، با بیان اینکه در حال حاضر طرح بزرگ انتقال پساب تصفیه شده به صنایع مولد با ۱۴ درصد پیشرفت در حال انجام است، تشریح کرد: خوشبختانه در فاز اول طرح و عملیات تکمیل مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی و احداث ایستگاه پمپاژ انتقال پساب پیشرفت فیزکی ۹۳ درصدی حاصل شده است و تمام تلاشمان را به کار بسته ایم تا در زمان مقرر فازهای تعیین شده را با بهترین بهره وری و کیفیت به سرانجام برسانیم.

شهروز شجاعی،با اشاره به اینکه تلاش می کنیم با ایده های نو در خدمت مردم باشیم،  ادامه داد: همچنین فاز دوم طرح بزرگ انتقال پساب تصفیه شده به صنایع غرب بندرعباس در حال حاضر با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است، اعتبار این پروژه بالغ بر ۹ هزار میلیارد ریال است که طبق برآورد مشاور ۱۸ ماه زمان لازم است تا پروژه به بهره برداری برسد.

شجاعی با بیان اینکه اساسی ترین تشکیل شرکت تامین و توسعه زیر ساخت خلیج فارس حل معضل فاضلاب شهر بندرعباس بوده است،افزود : امیدواریم با اجرای این طرح بزرگ بتوانیم در کنار تامین آب مورد نیاز صنایع مولد، به اصلی ترین چالش محیط زیستی استان که حال به یک معضل کشوری تبدیل شده است، پایان دهیم و خدمتی پایدار به مردم نجیب این شهرستان ارائه کنیم.

عضو هیئت مدیره شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس، عنوان کرد : یکی از مهمترین رخدادهای امروز انعقاد ۲ قرارداد خرید آب با شرکت صنایع معدنی و فلزی ستاره سیمین هرمز و فولاد هرمزگان جنوب است که با این اتفاق مهم و فرخنده بطور رسمی فروش پساب تصفیه شده به صنایع مولد آغاز خواهد شد.

وی ، تصریح کرد: جعفری ریاست سازمان ایمیدرو نقش ویژه و تعیین کننده ای در تحقیق این آرزوی بزرگ مردم بندرعباس و استان هرمزگان ایفا کردند که از جانب خود و مردم شریف استان از ایشان کمال قدردانی و تشکر دارم همچنین از تمامی مقامات مسئول به ویژه استاندار هرمزگان و سهامداران گرانقدر سپاسگزارم که در این مسیر دشوار همراه و همگام بوده اند.

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیر ساخت خلیج فارس در رابطه با این پروژه تشریح کرد: فاز سوم این طرح مهم، ۲۲ کیلومتر خط انتقال پساب فولادی در اقطار ۹۰۰ و ۶۰۰ میلی‌متری با اعتباری بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد ریال است که پروژه تامین و خرید لوله با ۹۱ درصد پیشرفت و اجرای آن با حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزکی در حال اجرا است.

وی ابراز داشت : هفته دولت فرصتی مغتنمی است تا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر یکبار دیگر عزم خود را برای آبادانی و توسعه ایران اسلامی ذیل رهنمودهای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا… خامنه ای و تدابیر رئیس جمهور مردمی حضرت آیت ا… رئیسی جزم کنیم .

به گفته وی ، بندرعباس با برخورداری از نعمات خدادادی و استعدادهای اقتصادی مجموعه ای بی بدیل برای سکان داری توسعه کشور است از این رو که به عنوان دروازۀ طلایی ایران زمین ابتدا در دایره تحول قرار گیرد و صاحب زیرساخت های مطلوب یک شهر امروزی  شود و پس از رسیدن به مرحله توانمندی ، موجب پویایی سایر مناطق نیز شود .

شجاعی ، خاطر نشان کرد :  شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس مفتخر است با تکیه بر ایده های نو و با اعتقاد به اینکه توسعه آرمانی از مسیر ثبات محیط زیست سالم و با نشاط می گذرد تلاش دارد حاصل فعالیت هایش رضایتمندی مردم از زندگی در کنار دریایی زلال ، ساحلی زیبا و آسمانی آبی باشد .

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیر ساخت خلیج فارس ، اصلی ترین و اساسی ترین عاملی که باعث شکل گیری شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس گرفته شد وجود معضل پساب فاضلاب شهر بندرعباس بود که کالبد فیزیکی منطقه و روح و روان اهالی را مورد خدشه قرار داده بود .

وی افزود : خلیج فارس و کرانه های آن که هویت ملی و سرمایه ای بی بدیل از زیستگاه انسانی ، آبزیان و جانداران متنوع است را به چالشی بزرگ کشیده بود و شهر بندرعباس و مردم را در معرض منظره ای نازیبا و بوی نامطبوعی قرار داده بود که بهداشت عمومی را زیر سوال می برد و مهمانانی که با تصور یک بندر زیبا به این شهر وارد می شدند را با خاطره ای تلخ بدرقه می کرد .

عضو هیئت مدیره شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس، یادآور شد : در حالی که افکار عمومی به بالاترین میزان از حساسیت خود رسیده بود شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس با ایده پردازی جمعی از نخبگان دغدغه مند هرمزگان و با محوریت حاکمیت شکل گرفت تا با همراهی تعدادی از صنایع و بنگاه های اقتصادی ضمن انجام مسئولیت اجتماعی خود و ایجاد ارزش آفرینی برای پساب فاضلاب ، یک تهدید بزرگ را مبدل به فرصتی ارزشمند کرده و تلاش بی وقفه را برای نجات محیط زیست منطقه و ترسیم افقی نو از دریا و ساحلی  سالم را رقم زنند .

شجاعی اضافه کرد : این اتفاق خوب اینک در حالی مسیر خود را بازیافته که همراهی فعالین حوزه محیط زیست از فعالین مدنی و تشکل های آن گرفته تا مدیران دلسوز و کارشناسان توانمند سازمان فصل تازه ای در رفع این مشکل بزرگ ایجاد کرده است .

این مسئول ، خاطر نشان کرد : ما در شرکت تامین و توسعه زیرساخت باور داریم به اینکه خروجی تمام تلاشمان باید در افزایش کیفیت زندگی مردم خلاصه شود ، معتقدیم حراست از محیط زیست سالم باید اولویت اول در تمام رفتار حرفه ای مان باشد و بازچرخانی پساب فاضلاب را بازآفرینی دوباره زندگی توام با سلامت و نشات در بندرعباس می بینیم .

 طرح ساماندهی پساب فاضلاب شهر بندرعباس با پیشرفت خوبی در حال اجراست

در ادامه این آیین استاندار هرمزگان با اشاره به روند مطلوب پیشرفت این طرح اذعان داشت: طرح ساماندهی پساب فاضلاب شهر بندرعباس یک مطالبه عمومی بود و از ابتدای دولت سیزدهم کار با جدیت آغاز شده که در حال حاضر با پیشرفت خوبی در حال انجام است.

 مهدی دوستی افزود: تا به امروز حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان قرارداد برای اجرای این طرح انعقاد شده است که ۹۰۰ میلیارد تومان از آن در دهه فجر سال گذشته کلنگ‌زنی شد و منابع به خوبی در جهت تسریع در پیشبرد پروژه‌ ساماندهی فاضلاب بندرعباس تخصیص پیدا کرده است.

دوستی با اشاره به پیشرفت فاز دوم طرح ساماندهی پساب فاضلاب بندرعباس و انتقال آن به صنایع مولد گفت: فاز سوم که امروز عملیات اجرایی آن را آغاز کردیم بیش از ۷۰ درصد آن تامین لوله است که این لوله ها انجام شده و پوشش لوله ها نیز  بالای ۹۰ درصد است از این‌ رو  می‌توان گفت که کل پروژه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

در ادامه این سفر دکتر سلاجقه، معاون رئیس جمهور با حضور در محل اجرای فاز سوم طرح بزرگ انتقال پساب تصفیه شده به صنایع غرب، از آغاز اجرای این فاز بازدید کرد.

خبرنگار : جمیله دبیری نیا

انتهای پیام