رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، ایجاد زیرساخت ها و چگونگی سرمایه گذاری و تسهیل گری جامعه محور را لازمه تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به معین مهارت ملی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، معاون وزیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور امروز سه شنبه «نهم شهریور » در جلسه انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش که در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد، با اشاره برضرورت ایجاد زیرساخت ها و چگونگی سرمایه گذاری و تسهیل گری جامعه محور با هدف تبدیل شدن این منطقه به معین مهارت ملی، گفت: با تفویض اختیارات قانونی و سازمانی خود به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش این منطقه می تواند نسبت به الگو سازی مهارت آموزی برای مناطق آزاد کشور نقش آفرینی کند.

به گفته اوسط هاشمی منطقه آزاد کیش از پتانسیل ها و ظرفیت های قابل توجهی برخودار است و می تواند الگویی را برای مناطق آزاد کشور به منظور فراهم کردن فرصت های جدید برای مهارت آموزی طراحی کند.

اوسطی هاشمی خاطر نشان کرد: تحقق این مهم سبب دستیابی به مراکزی که زمینه ساز ایجاد مراکز تخصصی و دپارتمان های ملی است منتهی خواهد شد.

وی با بیان این که در جهت توسعه مراکز عالی اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار داشت: امروز نیازمند به انقلاب اساسی برای تغییر داریم و باید در این زمینه گام های موثری برداشت.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از حمایت همه جانبه این سازمان از “افراد متخصص و فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای صلاحیت حرفه ای هستند، خبر داد و افزود: در راستای سرمایه گذاری در حوزه نیروی انسانی؛ از افرادی که به عنوان مربی در حوزه تربیت فعالیت می کنند مورد حمایت این سازمان قرار خواهند گرفت.

علی اوسط هاشمی در جلسه امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان منطقه آزاد کیش و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مهمترین اهداف سفر خود و هیئت همراه را در شرایط کنونی کشور به جزیره کیش “تربیت کارآموزان در حوزه مهارت و دستیابی به انسان های توانمند” عنوان کرد و گفت: وسعت نگرش و انتظار از کیش به عنوان مقصد گردشگری ایران به وسعت تربیت در حوزه مهارت و دستیابی به انسان های توانمند نیز مورد توجه قرار گرفته است.

اوسط هاشمی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: به منظور ارتقاء برند منطقه آزاد کیش می توانیم گام های موثری در این زمینه برداریم و این منطقه به یک مرجعیت مهارت و معین ملی تبدیل شود.

وی اظهار داشت: این اقدام به عنوان مهمترین هدف است چرا که “ظرفیت ها، قابلیت ها و نوع نقش آفرینی ها” از بهترین گروه های مرجع بر آمده از این رو افکار فعالان را در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و صنعتی و نیروهایی که اهل خلق هستند به عنوان سرمایه های انسانی محسوب می شوند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به این که حدود ۵ درصد نوآوری ها منشاء و ظهور دانشگاهی دارد و ۹۵ درصد منشاء بازار، صنعت، مشتری و مردم مربوط می شود، گفت: افرادی که دارای قدرت نوآوری باشند از تمام استعداد و خلاقیت های خود به عنوان یک فرصت در جهت خلق مهارت ایفای نقش می کنند.

علی اوسط هاشمی با بیان این که منطقه آزاد کیش از نقش پیشتازی و محوری برخوردار است، گفت: می توانیم در این منطقه تفاوت در حوزه مهارت را آن گونه نمایان کنیم که این فاصله ای که امروز در جامعه جوان خود نمایی می کند با دروس دانشگاهی مانع های پیش رو را با نوآوری و نوظهوری در حوزه مهارت برطرف کنیم.

اوسط هاشمی با تاکید بر این که جهان به انقلاب در حوزه مهارت می اندیشد و باید به تحول و باز نگری روی بیاوریم و این مهم الزام هست نه انتخاب، اظهار داشت: دانشگاه های بسیار خوبی در کیش حضور دارند اما شعبه آموزش فنی حرفه ای وجود ندارد و شکاف جدی نیز میان مهارت و مدرک وجود دارد و این اتفاق نشان دهنده فاصله قابل توجهی با انسان توانمند داریم.

هاشمی با اشاره به این که امروز ۴۵ درصد جامعه فارغ التحصیلان رشته های مختلف بیکار هستند، افزود: چگونه می توانیم آنان را به امید به فردایی با موقعیت منطبق با شان، نگاهشان را تغییر دهیم بدون تردید امروز ۴۰درصد کارآموزان سالانه را فارغ التحصیلان دانشگاه ها شکل می دهد یعنی تغییر، این تغییر را باید با توجه به نوع رویکردها بازنگری کرد.