طی مشارکت باغ پرندگان بندرعباس با اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و همچنین همراهی انجمن حمایت از پرندگان پربان، یک فرد شاه بوف آسیب‌دیده پس از طی مراحل درمان در طبیعت رهاسازی شد.

به گزارش ،پایگاه خبری صبح دریا نیوز، رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس با اعلام این خبر گفت: یکی از سیاست‌های سازمان در راه‌اندازی باغ پرندگان، حمایت از گونه‌های آسیب‌دیده است.
مصطفی خادم افزود: در همین راستا، طی روزهای اخیر یک فرد شاف بوف پس از حدود سه ماه تیمار و نگهداری، با همراهی انجمن حمایت از پرندگان پربان، به دامان طبیعت برگردانده شد.
وی با قدردانی از حمایت‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان، گفت: این پرنده در زمان تحویل از ناحیه یک بال دچار آسیب و دارای ضعف جسمانی بود که با تلاش صورت گرفته، در طبیعت رهاسازی شد.
اضافه می‌شود، شاه بوف ۶۶ تا ۷۰ سانتی متر طول(بال) دارد و از لحاظ جثه بزرگترین گونه جغد خاورمیانه است. گوشپرهای این جغد که بسیار بلند است در زمان استراحت به صورت آویخته در می آید و چشم های درشت و نارنجی و پاهای پوشیده از پرهای نخودی تیره دارد.
این جغد بیشتر مواقع به صورت قائم روی درخت می نشیند و تک زیست است.
این پرنده معمولا اوایل صبح و هنگام غروب به شکار می رود و می تواند طعمه هایی بزرگ تا اندازه خرگوش را شکار کند.
زیستگاه این پرنده در نواحی کوهستانی، مناطق صخره ای، سنگ های بیرون زده و استپ هاست و در لبه صخره ها و شکاف ها یا لانه های متروکه آشیانه می سازد
متاسفانه در سال های اخیر جمعیت این پرنده به سبب تخریب زیستگاه هایش کاهش چشمگیری داشته است.پس از ۳ ماه تیمار و نگهداری توسط مجموعه باغ پرندگان با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و انجمن حمایت از پرندگان پربان در یکی از زیست گاههای مناسب استان آزاد می شود.