نشست اعضای ستاد مقابله با شیوع ویروس کرونا شهرستان قشم با حضور مرتضی شیخ زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم، حمیدرضا بهزادی مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان و جمعی از مسئولان ادارات شهرستانی روز دوشنبه در محل فرمانداری شهرستان قشم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، مرتضی شیخ زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در این نشست اعلام کرد که از ۱۵ اسفند ماه جاری تا ۱۵ فروردین۱۴۰۰ هر کس می خواهد وارد جزیره قشم بشود حتما باید قبل از شروع سفرش مجوز کیا را از سامانه جامع سفرهوشمند قشم دریافت کرده باشد.


وی با اشاره به اینکه راه اندازی این نوع سامانه و ساختار اجرایی آن برای اولین بار در کشور اتفاق می افتد گفت: این نوع ساختار نه تنها برای شهرهای گردشگری کشور بلکه در سطح بین المللی نیز می تواند به عنوان یک نمونه موفق مطرح شود.


شیخ زاده اجرای این ساختار را منوط به ممنوع نبودن سفر به قشم در بازه زمانی یاد شده از سوی ستادملی کرونا خواند و افزود: با اجرای این ساختار، سفر به قشم نظم خاصی پیدا می کند و نگرانی از بابت انتقال ویروس کرونا به جزیره کاهش و همچنین درآمد اماکن اقامتی و گردشگری نیز تا حدود ظرفیت پذیرش اماکن تامین می شود.


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از امکان تعیین یک خط مجزا در سامانه برای بومیان جزیره که بطور روزانه تردد می کنند، خبر داد و گفت: ظرفیت ثبت نام در سامانه نیز به ظرفیت اعلام شده از سوی حوزه گردشگری بستگی دارد و این می تواند به این معنا باشد که هرکس زودتر ثبت نام کند به نفعش است، چرا که ممکن است ظرفیت پر شود.

به گفته وی با توجه به اطلاعات پایه که در این سامانه وجود دارد همه ترددهای گردشگران در داخل جزیره قابل مدیریت است و ساختار ازدحام زدایی این سامانه برای مقابله با مخاطرات احتمالی ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک شایانی می کند. 


شیخ زاده درباره هزینه ثبت نام در سامانه جامع سفر هوشمند قشم هم یادآور شد: هزینه هر فردی که در این سامانه ثبت نام کند افزون بر ۱۵۰هزار ریال است که بخشی از این مبلغ بصورت برخط به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور واریز خواهد شد. 


براساس این گزارش علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم نیز در این نشست با تشکر از راه اندازی سامانه جامع سفر هوشمند قشم از سوی سازمان منطقه آزاد قشم، خواستار جدیت در اجرای وظایف همه دستگاه های اجرایی در شهرستان با لحاظ کردن شرایط خطیر ناشی از شیوع ویروس کرونا شد.


وی با اشاره به اینکه تعادل بین نان مردم و جان مردم باید درهمه موارد لحاظ شود از نیروی انتظامی، دریابانی و بسیج خواست درخصوص مراسم، تجمعات و دورهمی های مختلف در سطح جزیره گزارش کار بدهند تا تصمیم مقتضی درباره کسانی که شرایط ویژه کرونایی را درنظر نمی گیرند، گرفته شود.


حمیدرضا بهزادی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم نیز در آغاز این نشست با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا در شهرستان از افزایش تست مثبت درقشم درهفته اخیر خبر داد وعلت آن را افزایش برگزاری مراسم ها و عروسی ها دانست و خواستار برخورد شدید مراجع ذیصلاح با بانیان این مراسم شد.