مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به تشریح اقدامات صورت گرفته این شرکت در راستای پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها برای ایجاد رونق بیشتر تولید در ابرپالایشگاه جهان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، «محمدعلی دادور» ضمن گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی دولت، به تشریح اهم اقدامات ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در یک سال گذشته پرداخت و گفت: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» نام‌گذاری شده است وظیفه‌ی ماست تا در هر جایگاه با سرلوحه قرار دادن مبانی اقتصاد مقاومتی در راستای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید گام برداریم.

افزایش تولید به پشتوانه‌ی توان داخلی

وی ادامه داد: جوانان کارآزموده‌ی ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در شرایط سخت و ویژه‌ی کرونایی کشور با همت و کار جهادی وظیفه‌ی تولید ۴۵ میلیون لیتر بنزین، ۱۵ میلیون لیتر نفت‌گاز، هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع و فرآورده‌های دیگری همچون هیدروژن، گوگرد، انواع حلال‌ها و خوراک پتروشیمی‌های کشور در شرایط تحریم را بر عهده دارند و تا امروز توانسته‌اند غیرت و توان نیروهای داخلی را نه‌تنها به مردم ایران بلکه به‌تمامی جهانیان اثبات کنند.

دادور در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف در راستای افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های فازهای سه‌گانه‌ی پالایشگاه در یک سال گذشته، بیان کرد: هم‌اکنون اجرای پروژه‌های مختلف در راستای بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در جریان است که پروژه ایستگاه گاز شمالی، ایستگاه کال، ساختمان تردد کارکنان پالایشگاه، ﺳﺎﺧﺖ دو دﺳﺘﮕﺎه ﻣﺨﺰن ذخیره‌سازی یک‌میلیون بشکه‌ای و پروژه انبار مرکزی از مهم‌ترین آن‌هاست که می‌تواند به پشتیبانی از تولید و مانع زدایی در ذخیره‌سازی و انتقال فرآورده‌ کمک شایانی کند.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس خاطرنشان کرد: از ابتدای فرآیند ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه حمایت از تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان داخلی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و این رویکرد نقش بسزایی در ایجاد رونق تولید، افزایش رقابت و سطح کیفی محصولات تولید داخل داشته است.

وی در ادامه به بومی‌سازی قطعات حساس الکترونیکی پالایشگاه ازجمله شیر برقی (Solenoid Valve)، ترانسمیتر دما، شیر با عملگر موتوری، دیواترینگ ولو، تغییر کاربری برخی از مخازن در راستای بهبود فرآیند ذخیره‌سازی، اصلاح سیستم‌های کنترلی و بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت در روند تولید با صرف کمترین هزینه اشاره کرد و گفت: با تکیه بر توان جوانان متخصص داخلی در این پالایشگاه توانستیم تا از هدر رفت منابع مالی جلوگیری کنیم و همچنین وابستگی به محصولات خارجی را کاهش دهیم.

دادور تصریح کرد: در ادامه مسیر نیز با قدرت‌تر از گذشته و در همکاری با شرکت‌های توانمند داخلی و با تکیه‌ بر دانش بومی و ایجاد و القای خودباوری در تولیدکنندگان ایرانی طرح‌های در دست اقدام را به پیش خواهیم برد.

افزایش صادرات ابر پالایشگاه میعانات گازی جهان

وی در ادامه با اشاره به افزایش ۲۰۰ درصدی صادرات ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال گذشته، افزود: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس یکی از بزرگ‌ترین فعالان در زمینه تولید و فروش فرآورده‌های نفتی است و امیدواریم با بهره‌گیری حداکثری از توان و ظرفیت‌های موجود، بتوانیم نقش مؤثری را در پشتیبانی از تأمین سبد سوخت کشور، مانع زدایی در تهیه‌ی خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی و همچنین صادرات فرآورده‌های ویژه در بازار جهانی ایفا کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس بیان کرد: علی‌رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه سیاسی و اقتصادی با تشکیل کارگروه تعیین قیمت فرآورده‌های تولیدی و پیش‌بینی عواملی از جمله وضعیت ذخیره‌سازی مخازن و اولویت‌بندی فروش فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه، وضعیت تقاضا و رقبای مارکت، وضعیت Stock Market فرآورده، تحلیل‌های تقاضای فرآورده و روند قیمت محصولات، سعی در ایجاد ارزش‌افزوده‌ی بیشتر برای میهن عزیزمان داریم.

دادور به نقش آفرینی ویژه‌ی این پالایشگاه در بازار بورس انرژی نیز اشاره کرد و گفت: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به سبب مقیاس تولید و تنوع فرآورده، نقشی تعیین کننده در بازار دارد و در سالی که گذشت روزهایی تاریخی را در بورس انرژی کشور رقم زد.

موفقیت در حوزه پدافند غیرعامل و کاهش ریسک پالایشگاه

وی در ادامه افزود: اهتمام و تلاش شبانه‌روزی همکاران گران‌قدرم سبب مصون‌سازی زیرساخت ها و مراکز ثقل بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در برابر تهدیدات خصمانه دشمن در شرایط اضطرار شده و انتخاب شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به عنوان دستگاه برتر در حوزه پدافند غیرعامل نیز برجسته کننده‌ی همین موضوع است.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس از کاهش نرخ ریسک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از ۳۵٫۱ به ۲٫۱ در روندی دوساله خبر داد و افزود: اگر با همین روند پیش برویم می‌توانیم تا سال ۱۴۰۱ به نرخ ریسک ۱٫۱ برسیم که در نوع خود اقدامی سترگ است.

توجه به توسعه‌ی پایدار

دادور در ادامه توجه به توسعه‌ی پایدار را مورد تأکید قرار داد و ابراز کرد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس همواره در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی سرآمد بوده است و علاوه بر وظیفه‌ی ذاتی خود مبنی بر تأمین امنیت سبد سوخت ایران اسلامی و تولید بخش عمده‌ای از فرآورده‌های استراتژیک صادراتی و موردنیاز کشور، عمل به مسئولیت‌های اجتماعی را همواره مدنظر قرار داده و سعی داشته است تا به‌عنوان صنعتی نمونه نقش‌آفرینی کند.

وی به ذکر نمونه‌هایی در این رابطه پرداخت و عنوان کرد: ادامه‌ی ساخت بیمارستان ۲۶۸ تختخوابی نفت ستاره خلیج‌فارس، اهدای ۱۰ تخت ICU، بیش از ۲۰۰ تخت بیمارستانی، ۱۰ دستگاه مانیتور علائم حیاتی بیمار، ۱۶ دستگاه ساکشن جراحی و دو دستگاه بلادگاز به شبکه‌ی درمان هرمزگان، مشارکت در اجرای طرح پیک‌سایی شبکه بندرعباس، تأمین برق و آب خام موردنیاز آب‌شیرین‌کن ۲۲۰ هزار مترمکعبی این شهرستان، کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد، توانمندسازی نیروهای بومی با آموزش‌های تخصصی، به‌کارگیری نخبگان برتر استانی در پالایشگاه در راستای ایجاد انگیزه در جامعه‌ی علمی هرمزگان، کاهش بار مراجعات بر شبکه درمانی شهر بندرعباس با ایجاد مرکز تخصصی درمان و ده‌ها اقدام دیگر نشان از جدیت شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در ایجاد توسعه‌ی پایدار در جنوب کشور است.

ایجاد گردش مالی در استان هرمزگان

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس همچنین از مدیریت تمام منابع مالی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در بانک‌های هرمزگان از سال ۹۸ تاکنون خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر ما با بسیاری از بانک‌های استان هرمزگان همکاری نزدیک و مراودات قابل‌توجهی داریم و می‌توانیم اعلام کنیم که تمام عملیات بانکی جهت دریافت ضمانت‌نامه، پرداخت حقوق، دریافت تسهیلات کارکنان و انواع خدمات بانکی موردنیاز این شرکت، علاوه بر بانک تجارت توسط باجه اختصاصی بانک ملت در پالایشگاه و بانک‌های توسعه تعاون، رفاه، مسکن و رسالت انجام می‌شود و این امر بار دیگر تعهد ستاره خلیج‌فارس را نسبت به اقتصاد کشور و استان هرمزگان به اثبات می‌رساند.

وی تصریح کرد: افزایش منابع بانک‌های استان و چرخش سرمایه در هرمزگان مطمئناً به رشد اقتصادی هرمزگان خواهد انجامید و امیدواریم تلاش سربازان جبهه‌ی اقتصادی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خیری جمعی را شامل هرمزگان و همچنین سایر مردم کشورمان کند.