مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان در جلسه گردهمایی دهیاران شهرستان حاجی‌آباد گفت: دهیاران بافرهنگ سازی، مردم را در حفظ و نگهداری آثار باستانی تشویق کنند.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز،سهراب بناوند در گردهمایی دهیاران شهرستان حاجی‌آباد با اشاره به وظایف و جایگاه دهیاری‌ها افزود: دهیاران بافرهنگ سازی، مردم را در حفظ و نگهداری آثار باستانی تشویق کنند.

بناوند بابیان اینکه صنایع‌دستی با اشتغال مردم در ارتباط است و هر خانواده می‌تواند یک کارگاه تولیدی باشد ادامه داد: این اداره کل از طرح‌های سرمایه‌گذاری استقبال می‌کند.

وی افزود: صنایع‌دستی هویت هر منطقه را نشان می‌دهد و راه‌اندازی بازارچه صنایع‌دستی می‌تواند فرصتی جهت فروش و معرفی تولیدات این شهرستان را فراهم کند.

بناوند ادامه داد: فضای مجازی و برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها نیز می‌توانند فرصتی جهت معرفی تولیدات صنایع‌دستی فراهم سازند.

وی افزود: با توجه به قرارگیری شهرستان حاجی‌آباد در کنار جاده ترانزیت، صنایع‌دستی شهرستان می‌تواند به‌عنوان سوغات و ره‌آورد سفر برای مسافران و گردشگران استفاده شود.

بناوند در خصوص بیمه صنعتگران صنایع‌دستی گفت: با رایزنی صورت گرفته متقاضیان می‌توانند از مزایای بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر شامل بازنشستگی ازکارافتادگی و فوت استفاده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به زمینه‎ها و ظرفیت‎های موجود شهرستان، ایجاد شرکت‎های تعاونی می‌تواند زمینه تولید، آموزش، اشتغال و بازار فروش را فراهم کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در روستاها افزود: تشویق افراد توانمند روستاها در بحث سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه ساخت هتل در مرکز شهرستان و ایجاد بومگردی در مناطق گردشگری روستایی به‌ویژه روستاهای هدف و مناطق نمونه گردشگری و ساماندهی چشمه‌های آبگرم و مناطق گردشگری می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در توسعه گردشگری شهرستان حاجی‌آباد داشته باشد.

در ادامه سرپرست فرمانداری حاجی‌آباد با اشاره به گردشگری روستایی افزود: به‌منظور توانمندسازی روستاها، دهیاران نسبت به شناسایی آثار تاریخی، صنعت گران و جذب سرمایه‌گذار اهتمام جدی داشته باشند.

علی خرم نسب ادامه داد: باید از همه ظرفیت‌ها به‌ویژه فضای مجازی و برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و نصب تابلو در ورودی روستاها در راستای شناساندن محصولات و مناطق گردشگری استفاده کرد.

خرم نسب با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز و حضور مسافران در شهرستان تأکید کرد: ظرفیت جاده ترانزیت فرصت بسیار خوبی برای  معرفی و شناساندن تولیدات شهرستان است.

سرپرست فرمانداری حاجی‌آباد افزود: آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان باید شناسایی و نسبت به ثبت آن‌ها اقدام کرد، همچنین باید تعداد هتل‌ها و مراکز اقامتی شهرستان افزایش تا دفتر نمایندگی صنایع‌دستی شهرستان به اداره ارتقاء یابد.

وی با تأکید بر توجه به حوزه آموزش در فرآیند توسعه صنعت گردشگری و توانمند کردن افراد خواستار آموزش راهنمایان گردشگری و کمک به صنعتگران شهرستان جهت حضور در نمایشگاه‌ها توسط اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شد.

انتهای پیام