استاندار هرمزگان در نشست خبری بمناسبت دهه مبارک فجر در جمع خبرنگاران استان گفت : ۱۰۸۰ پروژه در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد‌.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز،  مهدی دوستی اعتبار پروژه‌های دهه فجر امسال را بیش از ۳۶۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد .

دوستی ، با بیان اینکه بندرعباس با ۲۰۰ پروژه، میناب ۱۴۴ پروژه و بندرلنگه با ۱۰۴ پروژه حائز بیشترین تعداد است ، افزود : بندرعباس، جاسک و پارسیان نیز حائز بالاترین اعتبار در پروژه‌های قابل افتتاح دهه فجر هستند.

وی عنوان کرد: بخش صنعت و معدن، کشاورزی و منابع طبیعی، حمل و نقل و مسکن و عمران شهری به لحاظ اعتباری و بخش مسکن و عمراه شهری و روستایی، ورزش و جوانان، کشاورزی و منابع طبیعی نیز به لحاظ تعداد بیشترین پروژه‌های دهه فجر امسال را به خود اختصاص داده اند.

استاندار هرمزگان ادامه داد : احداث بزرگ‌ترین پارک متانول جهان در پارسیان و ایجاد قطب جدید پتروشیمی در شهرستان‌های سیریک، میناب و جاسک در شرق هرمزگان را از شاخص ترین و مهم ترین پروژه های دهه فجر امسال برشمرد.

دوستی ، همچنین با اشاره به نقش شهر ساحلی بندرعباس در عرصه ترانزیت گفت: باید سهم ایران را از ترانزیت بین المللی افزایش دهیم وتلاش کنیم جغرافیا و اقتصاد خود را در این حوزه رقابتی کنیم.

عالی ترین مقام استان هرمزگان ، یادآور شد : مسیر قرمز را در حمل بار از هرمزگان حذف کرده ایم و مسیرها همگی زرد و سبز شده و باید مدت زمان معطلی به حداقل ترین زمان ممکن برسد و اکنون از ۴۸ ساعت به ۳ ساعت رسیده است که این اتفاق بزرگ موجب شده سهم ایران را از کرویدروها پس بگیریم.

وی ، بیان داشت : بنا داریم یک جایگاه بزرگ سوخت در بندر شهید رجایی جانمایی کنیم که درگیر مجوزها هستیم که این امر، زمان سوخت‌گیری خودروهای ترانزیتی را به حداقل رسانده و معطلی در ایستگاه بازرسی کاهش یابد تا بتوانیم از این مسیر نقش بندرعباس را در جایگاه بین المللی حفظ کنیم.

این مسئول اجرایی هرمزگان ،  ادامه داد: یکی از ضعف های ما در بندر شهید رجایی تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا بوده که در همین راستا تجهیزات جدیدی را در این بندر مستقر کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه معادن گچ قابل توجهی در هرمزگان داریم ، مطرح کرد: در حال اصلاحاتی هستیم تا بندر تخصصی گچ هرمزگان را در بندرخمیر ایجاد کنیم.

همچنین استاندار هرمزگان گفت : بندر خمیر یکی از مطالبات بود که زیرساخت‌های بندری آن در دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید معادن گچ قابل توجهی در استان داریم که این معادن را به دلیل اقتصادِ حمل از دست می‌دهیم و لازم بود.

وی با بیان اینکه در عرصه بین المللی اتفاقاتی رخ داده است و ما باید تهدید ها را به  فرصت تبدیل کنیم ، تصریح کرد : هر چند که موافق جنگ نیستیم اما از شروع جنگ اکران باید منافع مردم خود را تامین کنیم که در این راستا چند محموله ریلی به استان هرمزگان منتقل شده است که یکی از آن‌ها خطوط انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی است تا از این طریق سهم استان را علاوه بر ترانزیت در حوزه نفت و فرآورده های نفتی هم افزایش دهیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان همچنین به طرح ملی نهضت مسکن در استان اشاره و اضافه کرد: در دهه فجر عملیات آماده‌سازی ۱۹ شهر در نهضت ملی مسکن آغاز می شود و در بین ۳۰ هزار واحد مسکونی ویلایی احداث خواهد شد.

دوستی اظهار داشت : استان هرمزگان در زمینه طرح ملی نهضت مسکن رتبه دوم در کشور دارد و در بخش مسکن ۱۱۲ درصد زمین مورد نیاز مسکن چهارساله تخصیص داده شده است.

وی ، افزود : بزودی میزبان رییس جمهور در هرمزگان خواهیم بود و برخی از این ابرپروژه ها با حضور آیت الله رئیسی به بهره‌برداری می رسد.

استاندار هرمزگان در بخش دیگری از سخنانش ، گفت: در بحث آموزش نیز در این دولت مردمی تاکنون ۲۶۷ پروژه مدرسه سازی در قالب یکهزار و ۲۲۲ کلاس درس در استان به پایان رسیده و آماده افتتاح است؛ همچنین عملیات احداث ۹۸۰ کلاس درس جدید نیز شروع شده است.

استاندار هرمزگان به ساخت ۴ طرح بزرگ بیمارستانی در استان اشاره کرد و توضیح داد : این طرح‌ها شامل بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی نفت ستاره در محوطه بیمارستان شهید مجمدی بندرعباس، بیمارستان کودکان و مادر و بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی میناب است.

دوستی با اشاره به اینکه بیمارستان مادر و کودک بندرعباس در دهه مبارک فجر امسال به همت پالایشگاه نفت بندرعباس به پایان می رسد ، خاطر نشان کرد : بیمارستان میناب و ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس منابع قابل توجهی دریافت کرده اند و تاهفته دولت سال آینده به بهره برداری می رسد .

وی یادآور شد: بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس نیز با بودجه تزریقی ۸۰۰ میلیارد تومانی با دستور رئیس جمهور در حال ساخت است.

استاندار هرمزگان اظهار امیدواری کرد: با احداث و تکمیل یکهزار تخت بیمارستانی تا هفته دولت سال آینده به یک رضایتمندی درحوزه درمان استان برای مردم دست یابیم.

نماینده عالی دولت در هرمزگان ، ابراز داشت : درحوزه آب شیرین کن ها نیز در دولت سیزدهم ۴۱ درصد رشد داشتیم و در این مدت به ۱۴۵ هزار تَن  جمعیت در استان آبرسانی شده است و امیدواریم بتوانیم مساله آب را حل کنیم.

وی ، افزود: در دهه مبارک فجر همچنین عملیات ساماندهی مرحله چهارم فاضلاب بندرعباس با اعتبار یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی کلنگ زنی می شود.

دوستی در خصوص ساماندهی مناطق زلزله زده فین بندرعباس و سایه خوش بندرلنگه، خاطر نشان کرد: منابع مورد نیاز اختصاص یافته و روند بازسازی و ساماندهی سرعت گرفته و روزانه این موضوع را پیگیری می کنیم که تا ماه های آینده نیز پرونده این مناطق بسته می شود.

استاندار هرمزگان در خصوص طرح توسعه سواحل مُکران در استان نیز گفت: ۲۹۱ پروژه در شهرستان های میناب، جاسک، سیریک و بشاگرد در دست افتتاح و کلنگ زنی است که این پروژه ها در واقع مربوط به توسعه منطقه مکران هستند و بیشترین پروژه ها در این مناطق داریم.

وی ، ادامه داد: دبیرخانه توسعه مکران در تهران متمرکز است که هماهنگی بین دستگاه ها و ورزارتخانه ها را در این راستا انجام می دهد و از مرکز کارهای مکران را پیش می برد.

خبرنگار: جمیله دبیری نیا

انتهای خبر