سرپرست منطقه آزاد قشم گفت: ۱۲ پروژه اقتصادی، صنعتی، عمرانی و گردشگری شاخص قشم با سرمایه گذاری ارزی و ریالی با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، کیهان عباسیان در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های جزیره قشم بیان داشت: سهم بخش خصوصی در ایجاد این طرح‌ها در منطقه آزاد قشم بیش از ۸۰ درصد است که با بهره‌برداری این طرح‌های شاخص اقتصادی و عمرانی مجموعاً برای بیش از چهار هزار و ۱۲۲ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: طرح توسعه بندر تجاری بهمن با سرمایه گذاری سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم یکی از شاخص‌ترین پروژه‌های عمرانی است که به تسهیل مبادلات و خدمات به تجاری، کمک می‌کند.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: اسکله سوخت‌رسان دیگر طرح ملی سازمان منطقه آزاد قشم است که با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی امکان پهلوگیری برای کشتی‌های با توان ۱۰ هزار تن DWT را فراهم می‌کند.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از طرح‌های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی، ساخت شناورهای یک هزار تنی و تعمیر شناورهای تا ۴۰۰ تن با سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری است.
عباسیان افزود: همچنین یک مجتمع تجاری با زیربنای ۱۴۷ هزار مترمربع و سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۱۷ هزار میلیارد ریال در ۸ طبقه برای افزایش سرانه فضای تجاری، اقامتی و تفریحی شهر قشم به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: سه طرح زیربنایی و عمرانی بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده برون شهری در محور جاده شمالی واریانت قشم به سوزا با اعتباری بالغ ۱۲۰ میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد قشم اجرایی شده است.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم از آماده سازی سایت مسکونی شهری (۶۵ هکتاری) با سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد خبر داد و تصریح کرد: فاز دوم شهرک آفتاب با سرمایه گذاری سه هزار میلیاردی شرکت تعاونی آفتاب در زمینی به وسعت ۶۰ هزار متر مربع و زیربنای ۳۵ هزار مترمربع شامل ۱۱۱ واحد مسکونی با هدف ارتقا سرانه فضاهای مسکوتی شهر قشم مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: یک شرکت صنعتی تولیدکننده انواع خوراک دام و پودر ماهی نیز در نخستین پنجشنبه سال ۱۴۰۰ توسط ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم به بهره برداری رسید. این مجموعه با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و ظرفیت تولید ۲۰۰ تن خوراک دام و ۳۰۰ تن پودر ماهی فعالیت خود را آغاز می‌کند. شرکت تولید ماسک دیگر مجموعه تولیدی است که با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز می‌کند.
وی در بخش صنعت نفت، گاز و انرژی از پیش راه اندازی آزمایشگاه مرجع فرآورده‌های نفت و مشتات گازی با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی خبر داد.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سامانه پایش تصویری رانندگی و نظارتی با سرمایه گذاری ۲۸۰ میلیارد ریالی توسط بخش دولتی پروژه دیگری است که در فروردین ماه ۱۴۰۰ توسط رییس جمهوری به بهره برداری می‌رسد.
وی افزود: تنها پروژه بخش گردشگری در میان این طرح‌ها نیز مربوط به یک مجتمع اقامتی و گردشگری در ساحل جنوبی قشم است که با سرمایه گذاری ۶۲۰ میلیاردریال بخش خصوصی اجرایی شده است.
در سال ۱۳۹۹ و در جریان افتتاح طرح‌های عمرانی در کشور با عنوان پنجشنبه‌های افتتاح و پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید»، ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم، ۴۱ طرح عمرانی را در ۲ مرحله از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح کرد.
این طرح‌ها با اعتباری افزون بر ۲۹ هزار و ۶۰ میلیارد ریال و با سرمایه گذاری ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ۲۴۰ میلیون دلار در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی، عمرانی، شیلات، گردشگری، حمل و نقل و توسعه روستایی افتتاح شد.