مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق استان از آماده شدن واحدهای نیروگاهی استان جهت گذر از پیک تابستان سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، تعمیرات اساسی یکی از مهمترین، حساس ترین و در عین حال پرهزینه ترین اقدامات و رویدادها در صنعت نیروگاهی به شمار می رود که براساس دستورالعمل ها و استانداردها و با توجه به مدت زمان کارکرد واحدها بایستی صورت پذیرد. بدین منظور کلیه قسمت ها و قطعات توربین، ژنراتور، سیستم سوخت رسان و دیگر بخش های واحد دمونتاژ شده و پس از بازبینی، اقدامات لازم از قبیل تمیزکاری، روغن کاری، انجام تعمیرات، عملیات حرارتی، تعویض قطعات معیوب و بازسازی و بهینه سازی تأسیسات انجام می شود.

رضا مهرانی مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق استان با بیان اینکه هر چه قدر این تعمیرات به موقع و دقیق تر باشد با آسودگی بیشتری می توانیم از پیک بار عبور کنیم، عنوان کرد: طبق برنامه ریزی های سالیانه و از پیش تعیین شده در راستای بهبود وضعیت و بالا بردن آمادگی تولید در نیروگاه های برق، عملیات تعمیرات در هر سال و در زمان کاهش مصرف برق انجام می گیرد تا خاموشی و توقف تولید در زمان اوج نیاز مصرف شبکه حداقل گردد.

وی با اعلام اتمام عملیات تعمیرات اساسی ۴ واحد نیروگاهی در سطح استان تصریح کرد: تا کنون اورهال واحد ۱ گازی نیروگاه خلیج فارس به ظرفیت ۱۶۵ مگاوات، تعمیرات نیمه اساسی واحد ۳ گازی نیروگاه ایسین و تعمیرات اساسی واحد گازی نیروگاه هرمز هر یک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و همچنین اورهال واحد گازی ۳۷ مگاواتی نیروگاه پاسارگاد قشم به پایان رسیده است. علاوه بر این اورهال واحد ۲ بخاری نیروگاه بندرعباس و واحد ۴ گازی نیروگاه خلیج فارس نیز مطابق برنامه ریزی صورت گرفته در حال انجام می باشد و پیش بینی می گردد تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده این واحدها هم وارد مدار شوند.

مهرانی  با اشاره به این که از ابتدای خرداد تا پایان شهریور ماه، در پیک مصرف انرژی الکتریکی قرار داریم، عنوان نمود: زمان تعمیرات اساسی واحدهای تولیدی معمولاً در خارج از این بازه زمانی برنامه ریزی می گردد.

شایان ذکر است سبد تولیدی برق حرارتی در استان هرمزگان در مجموع با ظرفیت نامی ۳۵۹۰ مگاوات شامل نیروگاه های حرارتی بندرعباس با ظرفیت ۱۳۳۰ مگاوات، سیکل ترکیبی خلیج فارس با ظرفیت ۹۹۰مگاوات، سیکل ترکیبی ایسین با ظرفیت ۶۴۸ مگاوات، سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت ۳۴۰ مگاوات، سیکل ترکیبی هرمز با ظرفیت ۱۶۲ مگاوات، گازی پاسارگاد قشم با ظرفیت ۷۰مگاوات و نیروگاه آب و برق مپنای قشم با ظرفیت ۵۰ مگاوات می باشد.