سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در راستای ظرفیت سنجی حوزه آموزش و بهداشت و درمان جزیره با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دیدار کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، افشار فتح الهی، ضمن تاکید بر مزیت های جزیره به گسترش فعالیت‌های علمی با محوریت دانشگاه‌ها در این منطقه اشاره کرد و بیان داشت: بخشی از فعالیت‌های علمی با دانشگاه های شریف، آزاد و پیام نور  شروع شده و امیدواریم در حوزه علوم پزشکی هم بتوانیم همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

 وی با اشاره به نیاز کشورهای حاشیه به خدمات درمانی و اعتماد آن ها به بخش پزشکی ایران گفت: قشم ظرفیت دارد با همکاری وزارت بهداشت به مقصدی برای گردشگری درمانی و پزشکی در داخل و خارج تبدیل شود.

 فتح الهی، قشم را به دلیل بهره مندی از امتیاز منطقه آزاد و عدم شمول قوانین داخل کشور  برای ورود و خروج گردشگران خارجی،  ظرفیتی ویژه در این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: همچنین در حوزه آموزش ما آماده راه اندازی پردیس های بین الملل و آموزش های پزشکی نیز هستیم.

 سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد:  در بحث تولید دارو و مکمل و تجهیزات پزشکی نیز به دلیل اینکه منطقه آزاد قشم از قوانین سرزمین اصلی مستثنا است، آماده همه گونه همکاری در زمینه ورود این کالاها برای تامین احتیاجات کشور و مردم هستیم.

*درخواست مجوز برای شبانه روزی شدن فعالیت بیمارستان خلیج فارس

 فتح الهی با اشاره به موقعیت جغرافیایی بیمارستان خلیج فارس خواستار ارایه مجوز برای فعالیت شبانه روزی این بیمارستان شد و گفت: در راستای تامین سلامت ساکنان جزیره، ما وظیفه داریم خدمات بهداشت و درمان را در سراسر قشم ارتقا دهیم.

 وی ادامه داد: موقعیت این بیمارستان در مرکز جزیره کمک می‌کند تا خدمات درمانی به موقع در اختیار مردم قرار گرفته و به حفظ جان و سلامت مردم کمک کند.

  سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم همچنین با اشاره به مساحت این مرکز و نزدیکی آن به فرودگاه یادآور شد: این مرکز بیمارستانی می تواند به پایگاهی برای آغاز فعالیت های پذیرش گردشگران سلامت تبدیل شود.

*قشم  آماده تبدیل شدن به مقصدی برای توریسم درمانی است

یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز با اشاره به نگاه عدالت خواهی و عدالت پروری سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: این نگاه مثبت پیشرفت منطقه آزاد قشم را در پی خواهد داشت.

وی درخصوص توسعه حوزه سلامت و درمان در این منطقه گفت: برای توسعه ظرفیت های درمانی در جزیره، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان آماده همکاری و حمایت همه جانبه هستند.

 به گفته پناهی، جزیره قشم با داشتن امتیاز یک منطقه آزاد می تواند در حوزه ورود دارو و تجهیزات پزشکی به صورت قانونمند به کل کشور کمک کند.

این مقام مسوول همچنین توسعه تجهیزات و زیرساخت های پزشکی در قشم را بازویی کمکی برای اشتغال آفرینی و پیشگیری از خروج نیروهای کادر درمان و پزشکی دانست و افزود: ورود قشم به مبحث توریسم درمانی می تواند در این زمینه نقش ارزنده ای  ایفا کند.

 پناهی از دریا و آبزیان به عنوان داروخانه ای خدادادی یاد کرد و ادامه داد:  بسیاری از فرآورده های دارویی با منشا دریا و آبزیان ساخته و وارد حوزه دارو و درمان می شوند.

تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر توانمندی قشم برای ایجاد تحول در زمینه درمان و اقتصاد کشور تاکید کرد و اذعان داشت: منطقه آزاد قشم می تواند پایگاهی برای تهیه و استخراج  داروهایی با منشا جانوران دریایی باشد.

در ادامه این جلسه،  حسین فرشیدی،  رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز منطقه آزاد را مهم ترین پشتیبان سلامت در جزیره خواند و گفت: قشم تنها منطقه آزاد کشور است که به واسطه جمعیت ساکن، امکان راه‌اندازی مراکز آموزش های درمانی و پزشکی را دارد.

وی ادامه داد: این دانشگاه آماده همه گونه همکاری جهت راه اندازی بخش آموزش پزشکی و همچنین کمک به افزایش ساعات کاری بیمارستان خلیج فارس در منطقه آزاد قشم می باشد.

گفتنی است، این جلسه با حضور جمعی از مدیران و روسای وزارت بهداشت، سازمان منطقه آزاد قشم، دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم همراه بود.

انتهای پیام