استاندارهرمزگان و مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بر هم افزایی امکانات با اولویت آواربرداری و بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده در زلزله تأکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز درهرمزگان، مهدی دوستی در دیدار با مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه نصب کانکس در مناطق زلزله زده باید به سرعت دنبال شود، اظهار کرد: با توجه به نا ایمن بودن مدارس در روستاهای زلزله زده، باید تا زمان بازسازی و تعمیر مدارس، امکان استفاده از کانکس برای مدارس فراهم شود.

دوستی افزود: به منظور کمک به مناطق زلزله زده و انجام فعالیت های حمایتی و اجتماعی، تا کنون نزدیک به ۴۰ گروه جهادی در استان اعلام آمادگی کرده اند که فعالیت های آنان رصد و در قالب کارگروه های تخصصی از ظرفیت های آنان استفاده می شود.

وی با اشاره به خسارت های زلزله در شهر فین و دیگر روستاهای این بخش، گفت: بازسازی این مناطق نیازمند کمک همه نهادهای حمایتی و صنایع است.

دوستی بیان کرد: با توجه به خسارت انبوه زلزله به منازل مسکونی و زیرساخت های آب، برق و راه، کمک های نهادهای حمایتی و صنایع باید با اولویت بازسازی منازل مسکونی تخصیص پیدا کند و از هزینه‌کرد منابع به صورت جزیره ای پرهیز شود.

وی با بیان اینکه با تزریق منابع مالی از سوی دولت، شتاب بازسازی ها بیشتر خواهد شد، گفت: کار آواربرداری و بازسازی مناطق زلزله‌زده با استفاده از منابع داخلی استان همچنان ادامه دارد و روند اجرایی پیشرفت مناسبی دارد.

مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز در این دیدار با اشاره به حساسیت ویژه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام حضرت امام(ره) در خصوص کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی، گفت: مشارکت در بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله یکی از مأموریت اصلی این نهاد است و همه ظرفیت ها برای کمک به مردم، بسیج شده است.

سعید سلیمانی افزود: هم اکنون در استان هرمزگان شبکه ای از رابطان جهادی وجود دارد که به ویژه در مواقع بحران در سطح شهرها، روستاها و محلات فعالیت می کنند.

سلیمانی بهره برداری از ظرفیت گروه‌های جهادی و جریان های مردمی را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به برپایی رزمایش های مواسات و همدلی به عنوان نمونه موفق فعالیت های جهادی، گفت: پشتیبانی و حمایت از گروه های جهادی یکی از مهمترین وظایف این نهاد است که با استفاده از این سرمایه های اجتماعی علاوه بر تلاش برای گره گشایی از مشکلات مردم، فعالیت های تبلیغی و معرفت افزایی نیز در دستور کار این گروه ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۵هزار گروه جهادی در سراسر کشور به صورت رسمی در سامانه این بنیاد ثبت نام کرده اند و هم اکنون در حال آموزش و ساماندهی در رسته های تخصصی هستند، خاطرنشان کرد: تخصصی شدن حمایت های گروه های جهادی یکی از عوامل افزایش بهره‌وری و خدمات بیشتر به مردم است.

منوچهر دانشمند مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استان هرمزگان نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص جبران بخشی از نیازها در مناطق زلزله زده، گفت: بر اساس ارزیابی انجام شده توسط بنیاد برکت، ساخت مدارس در مناطق زلزله زده نیازمند  28میلیارد تومان اعتبار است.

دانشمند، تهیه و توزیع بسته های معیشتی ۷۲ ساعته و هفتگی، اعزام تیم های پزشکی جهادی و استقرار کاروان سلامت با امکانات کامل پزشکی و خدمات دارویی رایگان را از دیگر اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هرمزگان در زلزله اخیر عنوان کرد و افزود: سفارش ساخت و توزیع کانکس به ویژه برای مدارس روستاهای زلزله زده در دستور کار قرار دارد و به زودی بخشی از آن در بین مناطق توزیع می شود.

وی مشارکت در توانمندسازی اقتصادی، توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی با اجرای دوهزار و ۵۳۱ طرح اقتصادی را از جمله اقدامات انجام شده توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان هرمزگان عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح های بنگاه محور، اجتماع محور و تسهیلات محور، برای هفت هزار و ۶۷۴نفر در هرمزگان اشتغال ایجاد شده است.

دانشمند، اجرای ۳۸۱ پروژه عمرانی و زیربنایی به ارزش ۷۵۲ میلیارد ریال را از دیگر اقدامات این بنیاد برشمرد و افزود: این پروژه ها شامل احداث ۶۳ مدرسه، ۴۸ مسجد، ۲۲۹ واحد مسکونی و ۴۱ پروژه عمرانی دیگر از جمله مرکز بهداشت، حسینیه، حوزه علمیه، خانه عالم و… بوده است.

تدوین سند توسعه جزیره هرمز و شهرستان بشاگرد و اجرای طرح پیشرفت و آبادانی این مناطق به عنوان مناطق هدف بنیاد برکت در هرمزگان، پایدارسازی اشتغال ایجاد شده با حمایت از طرح‌های اقتصادی مشارکتی و ایجاد و تکمیل زنجیره تولید طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع محور از طریق شبکه مجریان و تسهیل‌گران، کمک به توسعه و تقویت بازاریابی و فروش محصولات طرح‌های اشتغال زایی اجرا شده، اجرای ۷۰۰ پروژه عمرانی و زیربنایی، پوشش بیمه‌ای کلیه منازل روستایی استان در مقابل حوادث با همکاری استانداری هرمزگان و از طریق شرکت کارگزاری رسمی بیمه برکت نیز از جمله اهم اقدامات در حال انجام توسط بنیاد برکت در استان هرمزگان است که دانشمند در این نشست به آن اشاره کرد.

در این دیدار، استاندار هرمزگان و مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بر هم افزایی امکانات با اولویت آواربرداری و بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده تأکید کردند.

انتهای پیام