معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به همراه روسای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، کمیته امداد امام خمینی (ره) و استاندار هرمزگان از مناطق سیل زده سدیج بشاگرد دیدن و دستور لازم را برای تسریع ساماندهی این منطقه صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، محمد باقر نوبخت و هیات همراه که از طریق چرخبال عازم این مناطق شد پس ازبازدید از مناطق سیل زده سدیج جاسک هرمزگان بار دیگر بر تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه های این منطقه ازجمله واحدهای مسکونی آسیب دیده ازسیل ۹۸ تاکید کرد.

استاندار هرمزگان دراین زمینه گفت: احداث دایک حفاظتی، احداث و تعمیرات مسکن و کمک های معیشتی یک هزار  واحد در ۱۱ روستای جاسک با پیشرفت فیزیکی ۸۰درصدی از جمله اقدام های پس از سیل سال ۹۸ بوده است.

فریدون همتی افزود: مجموع اعتبار مورد نیاز برای احداث دایک حفاظتی سدیج و گابریک حداقل  ۸۰۰میلیارد ریال برآورد شده است.

به دنبال فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان در روزهای ۲۰ تا ۲۲ دی‌ماه ۹۸ سیلاب زیادی در شرق هرمزگان از جمله جاسک و بشاگرد به وقوع پیوست و روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفت و خسارت بسیاری به خانه‌های روستایی، تاسیسات آبرسانی و برق، ابنیه و جاده‌ها در منطقه جاسک و بشاگرد وارد کرد.

درپی حادثه سیل  تعداد زیادی از خانه‌های مددجویان زیرپوشش کمیته امداد جاسک هرمزگان به شکل صد درصد تخریب و بسیاری دیگر از منازل دچار آب‌گرفتگی شدید شد بطوریکه از این منطقه کوچ کرده وبه نقاط امنی رفتند.

در سیل دی ماه ۹۸ به تعدادی از واحدهای مسکن روستایی شهرستان جاسک در مجاورت دو رودخانه سدیج و گابریک خسارت وارد شد که بر اساس ارزیابی ها، ۲۷۰ واحد نیازمند احداث مجدد، ۳۵۰ واحد نیازمند تعمیرات و ۷۵۰ واحد دچار خسارت معیشتی شدند.

بر اساس این برآورد و با مصوبه هیات وزیران و پس از ابلاغ معاون اول رییس جمهوری، برای هر یک از این گروه ها تسهیلاتی تخصیص پیدا کرد که بخشی از این تسهیلات بلاعوض برای روستاهای سیل زده سدیج وگابریک جاسک است.

روستاهای کروچ، کنتکی، حاجی آباد، گبد، گرندو، نوروزکار، سدیج، گشمی، بندبست، لیره ایی، گنجک طی سیل بهمن ماه ۹۸ دچار خسارت شدند که بر اساس مصوبه شورای مدیریت بحران و شورای برنامه ریزی و توسعه استان، روستای لیره ایی به مکان دیگری منتقل می شود و کار بازسازی واحدهای خسارت دیده در بقیه روستاها ادامه دارد.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال گذشته تا کنون با استقرار ستاد بازسازی در منطقه، فرآیند ساخت و تعمیر واحدهای خسارت دیده ناشی از سیل را با مشارکت اکیپ های اجرایی و مردم شروع کرده است.

براساس اطلاعات منتشره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد برای بازسازی ۱۰ روستای سیل زده جاسک ۳۳۰ میلیارد ریال اختصاص داده که ۸۰ درصد آن جذب شده و بازسازی نیز ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: در برآورد اولیه سیل  ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به زیرساخت‌ها و بخش‌های مختلف شهرستان‌های جاسک و بشاگرد خسارت وارد کرد.

شهرستان جاسک و بشاگرد در ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده‌اند.

  • نویسنده : جمیله دبیری نیا