به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، مهدی  دوستی استاندار هرمزگان و گددام دارمندرا سفر هند در تهران در بندرعباس دیدار و گفت و کردند. استاندار هرمزگان در این دیدار با بیان اینکه ایران و هند با توجه به سابقه تاریخی، اشتراک های فرهنگی و همسایگی بین دو کشور دارای روابط دوستانه و حسنه هستند، اظهار […]

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، مهدی  دوستی استاندار هرمزگان و گددام دارمندرا سفر هند در تهران در بندرعباس دیدار و گفت و کردند.

استاندار هرمزگان در این دیدار با بیان اینکه ایران و هند با توجه به سابقه تاریخی، اشتراک های فرهنگی و همسایگی بین دو کشور دارای روابط دوستانه و حسنه هستند، اظهار کرد: این دوستی تاریخی زمینه مناسبی برای همکاری های آتی به شمار می رود.

مهدی دوستی افزود: ما علاقه مند هستیم دو کشور بزرگ ایران و هند بتوانند به سمت حذف واسطه ها حرکت کنند و تجارت‌شان را به صورت مستقیم و بی واسطه انجام دهند.

دوستی  ضمن اعلام آمادگی برای ارائه تسهیلات به منظور توسعه تجارت و سرمایه گذاری، اظهار امیدواری کرد هند نیز گام های عملی را در این خصوص بردارد.

وی اضافه کرد: بنادر ایران و به‌ویژه استان هرمزگان برای دسترسی کشور هند به بازار آسیای میانه آمادگی کامل دارند و آماده هستیم زمینه را برای دسترسی بهتر صادرکنندگان و واردکنندگان هندوستان از طریق زیرساخت های حمل و نقل ریلی و زمینی فراهم کنیم.

استاندار هرمزگان ، تشکیل کارگروه مشترک را برای افزایش تبادلات تجاری میان هند و استان هرمزگان امری ضروری برشمرد و گفت: ما نمایندگان بخش دولتی و خصوصی خود را به زودی معرفی خواهیم کرد و امیدواریم هند نیز در سریع ترین زمان ممکن نسبت به معرفی نمایندگان خود برای تشکیل این کارگروه اقدام کند.

عالی ترین مقام استان هرمزگان در خصوص ترانزیت کالا نیز بیان کرد: در این حوزه نیازمند تصمیمات در سطح کلان هستیم ولی در حدود اختیارات استان، زمینه برای حضور و فعالیت تجار و بازرگانان هندی فراهم می شود.

سفیر هند :

دهلی به دنبال توسعه روابط خود با تهران است /هرمزگان مهمترین منطقه برای توسعه روابط بین دو کشور است

گددام دارمندرا سفر هند در تهران نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات استاندار هرمزگان، با بیان اینکه دهلی به دنبال توسعه روابط خود با تهران است، اظهار کرد: ما به دنبال توسعه روابط بانکی و اقتصادی عمیق بین دو کشور هستیم و بندرعباس و هرمزگان می تواند مهمترین نقطه برای توسعه روابط باشد.

وی با اشاره به بازدید از منطقه ویژه اقتصادی خلیح فارس، بندرشهید رجایی و دیدار با اعضای اتاق بازرگانی بندرعباس، گفت: طی این دیدارها ظرفیت های بخش های مختلف تشریح شد که منجر به شناخت بیشتر از زیرساخت های هرمزگان و توسعه روابط در آینده خواهد شد.

سفیر هند، دسترسی به کریدور جنوب – شمال را از جمله ظرفیت های استان هرمزگان برای گسترش روابط در زمینه ترانزیت کالا برشمرد و خاطرنشان کرد: در سفر وزیرخارجه ایران به هند، تمام نقطه نظرات مثبت خود را در رابطه با فراهم کردن امکان بهره مندی از مزیت های هرمزگان مطرح خواهیم کرد.

تسهیل زمینه واردات و صادرات محصولات کشاورزی بین دو کشور و توسعه سرمایه گذاری در بخش انرژی از دیگر درخواست های گددام دارمندرا سفیر هند و مهدی دوستی استاندار هرمزگان در این دیدار بود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان هرمزگان، مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان، رئیس اتاق بازرگانی مرکز استان هرمزگان، رایزن تجاری اقتصادی سفارت هند در تهران، سرکنسول کنسولگری هند در بندرعباس، دبیر دوم کنسولگری هند در بندرعباس و یک وابسته نظامی نیروی دریایی هند نیز در این نشست حضور داشتند.