وزیر نفت با بیان‌اینکه در این دولت ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص داده شده است، گفت: تاپایان سال هشت میلیارد دلار طرح جدید در حوزه نفت و گاز به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز ، جواد اوجی در آیین انعقاد قرارداد ۹۰۰ میلیون دلاریِ فاز نخست توسعه و تولید میدان بزرگ گازی کیش، اظهار کرد: ۴۴ سال از عمر انقلاب می‌گذرد و صنعت نفت ایران در هیچ زمانی به اندازه امروز تحریم نبوده است و فشار تحریم‌ها بر صنعت نفت ایران از دوران ترامپ نیز بیشتر شده است.

اوجی  افزود: با وجود شدیدترین تحریم‌ها امروز جمهوری اسلامی ایران تولید نفت خود را انجام می‌دهد و نزدیک به یک میلیارد متر مکعب گاز و بیش از ۲ میلیون بشکه نفت تولید می‌کنیم.

وی ، عنوان‌ کرد: زمانی آمریکا ونزوئلا را تحریم کرد، تولید نفت ونزوئلا از ۴میلیون بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه رسید اما ایران اسلامی با وجود تحریم‌ها یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند در حالی که قبل انقلاب ۲۵ میلیون مترمکعب تولید گاز داشتیم.

این مسئول ، بیان داشت : در استان هرمزگان ۳۹ میدان نفتی و گازی داریم که روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت تولید می‌شود و امیدواریم فازهای بعدی توسعه میدان گازی کیش سریعا تعیین تکلیف شود چرا که می‌تواند ناترازی گاز را حل کند.

وزیر نفت ، اضافه کرد : در تلاش هستیم با پالایشگاه‌های جدید، هرمزگان را به قطب پالایشگاهی کشور تبدیل کنیم و ظرفیت پالایشی این استان را به یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برسانیم.

اوجی، مطرح کرد: بحث خط لوله فرآورده‌ها از پالایشگاه نفت بندرعباس به جنوب کرمان کار بزرگی بود که در استان هرمزگان انجام شده و بیش از ۴۶۰ کیلومتر از آن در هرمزگان است که تا خرداد ماه به بهره‌برداری می‌رسد و با بهره‌برداری از این خط لوله روزانه یکهزار و ۵۰۰ تانکر، تردد خود را کاهش خواهند داد که موجب صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می‌شود.

وی تاکید کرد: با احداث پارک متانول موافق هستیم و از آن حمایت می‌کنیم و در بحث استفاده از توان نیروهای بومی نیز حتما از نیروهای متخصص استان استفاده خواهیم کرد و یکی از نعمت‌های این پروژه‌ها این است که مشکلات استان مرتفع شود.

وزیر نفت خاطرنشان‌ کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص داده است که به فراخور پیشرفت پروژه‌ها بالغ بر ۲‌ هزار میلیارد تومان از آن تخصیص پیدا کرده است.

علاوه بر بهره برداری وبیناری پایانه صادراتی فرآورده‌های نفتی بندرعباس و پُل شریفی جاسک، میادین نفتی اسفند و سیوند وارد مدار تولید نفت شدند تا ظرفیت تولید نفت ایران ۱۶هزار بشکه افزایش یابد همچنین قرارداد توسعه میدان گازی کیش نیز منعقد شد.

گفتنی است ، امروز همچنین تفاهم نامه مسئولیت‌های اجتماعی مجموعه‌های نفتی فعال در استان هرمزگان نیز به امضا رسید و وزارت نفت متعهد شد شرکت‌های نفتی حاضر در هرمزگان سهم خود را بر اساس اصل مسئولیت‌های اجتماعی در راستای اهداف مشخص از جمله توسعه مراکز درمانی، محرومیت زدایی و سایر موارد پرداخت کند.

انتهای خبر