رییس روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به بررسی ۲۷منطقه در بندرعباس، اسامی مناطق و محله هایی که تاکنون پشه آئدس در آنها مشاهده شده است را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، دکتر فاطمه نوروزیان افزود: بوستان شهید پَروَر( فرودگاه قدیم) ، جنب شهرداری منطقه سه (روبروی بیمارستان شهید محمدی) کنار پارک دباغیان و کنار مهمانسرای بانک کشاورزی از نقاطی هستند که پشه آئدس در آنها مشاهده شده است.

نوروزیان از سیدمظفر ، سجادیه (بلوار امام حسین(ع)، بهشت بندر و کوی ۲۲بهمن به عنوان دیگر نقاط آلوده به این پشه نام برد.

وی۲نقطه دیگر در کوی فرهنگیان را به عنوان دیگر مناطق آلوده به پشه آئدس در بندرعباس معرفی و اضافه کرد: تاکنون حدود ۱۵نقطه در کوی فرهنگیان سمپاشی شده است.

به گفته نوروزیان پس از مشاهده قطعی پشه آئدس در یک نقطه ، ابتدا محل یاد شده بهسازی می شود و پس از شناسایی محل تخم ریزی (تجمع لارو) نسبت به سمپاشی اقدام می شود.

این مقام پزشکی یادآور شد: تعداد پشه های یافت شده در مناطق و محلات یاد شده زیاد نیست اما تمام کارهای لازم طبق شیوه نامه های تعریف شده در حال پیگیری و انجام است.

وی خاطرنشان شد: در حال حاضر پشه‌های بالغ باید از بین بروند و تنها راه مقابله با این حشره، سمپاشی و ضد عفونی تا شعاع یک کیلومتری محل مشاهده پشه است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: یکی از مناطقی که این پشه در آنجا زیست می‌کند زیر گلدانی و اطراف آن است که آب در آنجا می‌ماند و گیاه بامبو نیز محلی برای رشد این پشه است و نقاطی که آب کولر جمع می‌شود نیز محل دیگری برای رشد و نمو این پشه خطرناک است.

پشه آئدس عامل انتقال ویروس عفونی است که در نهایت بیمار به تب دنگی مبتلا می‌شود و خطر مرگ بیمار را به همراه دارد.

آئدس که به ببر آسیایی نیز مشهور است ، بیشتر در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی وجود دارد و به تازگی شیوع بالای آن در برخی از کشورها گزارش شده که با توجه به انتقال آن از طریق جابجایی کالا در سفرهای تجاری و همچنین سفرهای تفریحی، خطر جدی برای سلامت جامعه  است.

ببر آسیایی یا همان پشه آئدس دارای ۲ بال فعال و یک جفت بال تحلیل رفته به نام هالتر، خرطوم بلند با قطعات دهانی گزنده، مکنده در جلو سر، وجود فلس‌های کوتاه و متراکم روی سینه، پا و رگ بال‌ها، رگ‌بندی مشخص بال و بندبند بودن روی شکم، پوشیده بودن سینه از فلس‌های قهوه‌ای تیره یا متمایل به سفید است .

راه تولید مثل این پشه، تخم‌گذاری در آب‌های راکد است و قادر خواهد بود در کوچک‌ترین آب‌های سطحی مانند آب گلدان، پشت کولرها و چاله‌ها ، تخم ریزی کند.

تب دنگی که از آن به عنوان ‘تب استخوان شکن’ نیز یاد می شود، یکی از بیماریی هایی است که از طریق آئدس منتقل می شود.

درد شدید حاصل از این بیماری به گونه ای است که فرد تصور می کند، استخوان هایش در حال شکستن هستند و از همین رو نیز به تب استخوان شکن معروف شده است.

هرمزگان از جمله استان هایی است که مراودات بسیاری با کشورهای همسایه دارد و شاهد ورود و خروج بالای اتباع بیگانه چه به صورت مجاز و یا غیرمجاز در این استان هستیم که این مساله هرمزگان را در معرض خطر بالای ورود این پشه و احتمال استقرار آن قرار داده است زیرا که ببر آسیایی برای ورود و خروج از مرزها نیازی به مجوز ندارد.

ورود لاستیک‌های مستعمل، نی‌های بامبوی وارداتی، کالاها و اجناس وارد شده از کشورهای آلوده از طریق کشتی و هواپیما، از جمله راه‌های انتقال و ورود این پشه به کشور است.

ببر آسیایی در هر مرحله خون خواری، چندین نفر را می‌گزد و این تغذیه مکرر، موجب بیماری‌های خونریزی دهنده تب دنگی، چیکونگونیا و ویروس زیکا می شود.

پشه بند کمکی نمی کند

آئدس در ساعت فعالیت انسان خونخواری می‌کند و به همین دلیل استفاده شبانه از پشه بند کمکی در پیشگیری از گزش آن نمی‌کند.

در صورت استقرار و بقای آئدس در هرمزگان، مهار آن نیازمند صرف هزینه بالاست و به همین دلیل اقدامات پیشگیرانه و بیماریابی فعال از مهمترین برنامه های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای مقابله با آن است.

به گفته کارشناسان بهداشتی ، با توجه به اینکه یکی از محل های زندگی این پشه در میان لاستیک و لنج های فرسوده است ،شهرداری ها و دهیاری ها باید با همکاری شبکه های بهداشت و درمان تمهیدات لازم جهت جمع‌آوری قایق ها و لاستیک های فرسوده را فراهم کنند.

جابه جایی و از بین بردن لاشه لنج‌های فرسوده به علت اینکه مکانی مناسب برای رشد پشه و تخم‌گذاری است،  جمع‌آوری سریع و روزانه زباله‌ها و لاستیک‌های فرسوده در محوطه های بندری و گمرکی، از بین بردن نخاله‌های ساختمانی، نیزارها و  آب‌های راکد در حاشیه خورها و سواحل از اقدام‌های ضروری جهت پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری در منطقه است.

انتهای پیام