مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در ارتباط تصویری با رئیس جمهور در خصوص وضعیت طرح ها و پروژه های آبرسانی این استان ، گفت : در ابتدای دولت یازدهم تعداد سایت‌های نمک زدایی ۲۴ سایت با ظرفیت ۹۱ هزار مترمکعب در شبانه روز بود که پایان دولت دوازدهم این تعداد با پروژه‌های که در مجموعه وزارت نیرو و دولت تعریف شد به ۹۶ سایت با ظرفیت ۵۶۹ هزار مترمکعب در شبانه روز افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز  ، امین قصمی احداث پروژه های نمک زدائی در نقاطی مثل هرمزگان, سیستان و بلوچستان و بوشهر که به صورت جدی با کم آبی مواجه بوده اند, را بسیار تاثیرگذار بیان کرد و گفت : احداث این پروژه ها در هرمزگان  تأثیر  زیادی در تامین نیاز آبی شهرها بخصوص  شهرهای ساحلی ، روستاها و جزایر استان داشته است . 
وی افزود:  در شرایط فعلی از مجموع ۸۵ سایت فعال نمک زدایی در کشور, تعداد ۴۸ سایت فعال  با ظرفیت ۲۷۵ هزار مترمکعب در شبانه روز در استان هرمزگان در حال بهره‌برداری و ساخت داریم که رشد ده برابری در حوزه شیرین سازی را در این دولت نشان می‌دهد.  
قصمی میزان آب تولیدی ۴۸ سایت فعال را معادل ۱۰۰ میلیون متر مکعب در سال بیان کرد و گفت:  این عدد معادل ۵۰ درصد نیاز آبی استان هرمزگان در حوزه شرب است . 
مدیرعامل آبفای هرمزگان در ادامه با اشاره به وضعیت بارش ها در استان, اظهار داشت :  در سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ متوسط بارش بارندگی ۷۸ درصد نسبت به سال قبل و ۵۳ درصد نسبت به متوسط بلند مدت کاهش داشته است و اگر پروژه های نمک زدایی در نقاط مختلف استان نبود قطعاً امروز با چالش های جدی در تامین نیاز آبی نقاط حساس و استراتژیک استان نظیر جزایر و شهرهای بندرعباس, بندرلنگه و بندرخمیر مواجه می‌شدیم . 

وی تاکید کرد:   علیرغم کاهش چشمگیر حجم آب سدها و افت سطح آب چاه ها, با بهره برداری از آب شیرین کن ها تاکنون توانسته ایم این موضوع را مدیریت کنیم. 

وی در خصوص جزئیات آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس نیز گفت: تمامی تاسیسات این پروژه  دربخش مکانیکال, الکتریکال و خطوط انتقال به طور کامل احداث شده است و ما آمادگی داریم تا فاز نهایی آن را تا چند روز آینده افتتاح کنیم. 
مدیرعامل آبفای هرمزگان همچنین با اشاره به افتتاح فاز ۲ آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس و افتتاح  فاز ۱ طرح ملی آبرسانی از سد جگین به شهر سردشت بشاگرد که به دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور در تیرماه ۹۹ صورت گرفت, تصریح کرد:  قول داده بودیم که آبرسانی به شهر دوم بشاگرد (گوهران از سد سُهران) را نیز انجام دهیم که خوشبختانه این طرح ملی آبرسانی در اسفندماه ۹۹ انجام و آب به شهر گوهران رسیده است . 
وی ابراز امیدواری کرد, به زودی با افتتاح رسمی  این پروژه , کام مردم گوهران از این طرح شیرین شود.