نفتکش Polaris با مالکیت شرکت ملی نفتکشک جمهوری اسلامی ایران (nitc) جهت انجام تعمیرات اساسی وارد درای داک مجموعه ایزوایکو شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، این شناور دارای ابعادی به طول ۱۸۰ متر، عرض ۳۲، ارتفاع ۱۸ متر و وزن بیست و هشت هزار تن می باشد.

انجام اینگونه تعمیرات در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران از خروج ارز جلوگیری می کند و می تواند نقش بسزایی در بهبود اشتغالزایی داشته باشد.

نفتکش Polaris باید تعمیرات اساسی و زیرآبی از جمله؛ رنگ و سندبلاست، ولو، پایپ، الکترو موتور، پمپ، موتور اصلی و استیل ورک و اوت فیتینگ بر روی آن انجام شود و تداوم این‌گونه تعمیرات می تواند منجر به ایجاد اشتغال پایدار در منطقه شود از همین رو نقش ایزوایکو به‌عنوان یک صنعت استراتژیک و پشتیبان در این میان بسیار حائز اهمیت بوده و هست.

در کشور هیچ مجموعه ای توانمندی ایزوایکو را در ساخت و تعمیرکشتی ندارد و این مجتمع می تواند هر نوع کشتی در هر اندازه ای که مورد نیاز بخش‌های مختلف کشور باشد را به صورت کامل طراحی کند و بسازد. تمام مراحل طراحی، ساخت، تعمیرات و به آب اندازی شناورها، توسط متخصصان داخلی انجام می شود پس بی‌راه نیست اگر بگوییم که باورمندی، اعتماد و توجه به نیروهای متخصص داخلی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند کشور را در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به‌پیش براند.

مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) یک منطقه صنعتی اقتصادی معتبر و شناخته شده است که مجموعه های صنعتی و مدرن به ویژه مرتبط با کشتی سازی و صنایع وابسته به آن را در خود جای داده است. ایزوایکو تلاش میکند در افق ۱۴۰۴، مجتمعی سرآمد و الگو در صنایع کشتی سازی، سکوسازی، ترمینال های نفتی و معدنی در منطقه خلیج فارس باشد.

  • نویسنده : جمیله دبیری نیا