با دستور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس ، طرح بزرگ انتقال و ذخیره‌سازی اسیدسولفوریک در بندرعباس به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ذخیره و صادرات اسید سولفوریک در بندرعباس و افتتاح طرح آهک پخته و هیدراته در اهر در پاسخ به رییس جمهور از تأمین ۷۰ درصدی کود فسفاته مورد نیاز کشور تا چهار سال آینده خبر داد.

اردشیر سعدمحمدی ، یادآور شد : در دو سال گذشته شرکت مس موفق به اکتشاف ۱٫۵ میلیارد تُن ذخیره جدید مس با عیار نیم درصد شد و در پایان سال ۱۴۰۰ نیز یک میلیارد تُن ذخیره جدید دیگر در منطقه سریدون به کشور تقدیم خواهیم کرد.


وی با بیان اینکه  حدود ۱۷ درصد به ذخایر مس در دو سال گذشته اضافه شده و در حال حاضر رتبه هفتم ذخایر مس جهان را داریم، خاطر نشان کرد : بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شرکت مس در حال اجراست و امیدواریم ظرف چهار سال آینده، شرکت ملی صنایع مس ایران جزو ده شرکت برتر تولیدکننده مس جهان قرار بگیرد و درآمدش به بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار در سال ارتقا پیدا کند.

این مسئول تصریح کرد : در پایان امسال سه طرح کنسانتره افتتاح خواهد شد که بیش از ۳۰ درصد به ذخایر و تولیدات کنسانتره فلز مس کشور اضافه خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به افتتاح طرح ذخیره اسید سولفوریک ، عنوان کرد : در این طرح که در منطقه هرمزگان افتتاح شد نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و هشت مخزن با ظرفیت ۱۱۵ هزار تُن با بیش از ۵ کیلومتر ریل ساخته شده است.


وی ادامه داد: همچنین ۱۰۰ دستگاه واگن مخزن‌دار و ۲۰۰ دستگاه ایزو تانک ساخته شده و ۴٫۷ کیلومتر خط لوله انتقال اسید به اسکله برای صادرات اسید سولفوریک و انتقال به اقصی نقاط جهان در این منطقه احداث شده است.


سعد محمدی اضافه کرد : برای زنجیره بعدی نیز برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم کارخانه اسید سولفوریک که در سال گذشته در منطقه سرچشمه و خاتون‌آباد با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۳هزار میلیارد تومان افتتاح شده را با سرمایه‌گذاری جدید ۱۰۰ میلیون یورو تبدیل به اسید فسفریک کنیم.


مدیرعامل شرکت مس ، توضیح داد : قیمت اسید سولفوریک در حال حاضر در جهان ۹۰ دلار و قیمت اسید فسفریک نزدیک به ۹۵۰ دلار است که ارزش افزوده خیلی زیادی را با این سرمایه‌گذاری جدید در کشور ایجاد خواهد کرد و قابلیت تبدیل اسید فسفریک به کودهای فسفاته برای کشور فراهم ‌شده و مانع از خروج ارز بابت وارادت کود برای استفاده کشاورزی می‌شود.


وی همچنین با اشاره به افتتاح طرح آهک پخته و هیدراته در اهر ، مطرح کرد : معدن آهک اهر در ۲۴ کیلومتری این شهرستان افتتاح خواهد شد و سالانه یکصد هزار تن آهک تولید خواهد کرد و با دستگاه‌های سنگ‌شکن با ابعاد ۴۰ تا ۸۰ میلیمتر کوچک خواهد شد.


سعدمحمدی با بیان اینکه  از این معدن برای کارخانه تولید آهک پخته و آهک هیدراته مورد استفاده قرار خواهد گرفت، ادامه داد : بیش از ۶۵ هزار تُن آهک هیدراته در سال در این کارخانه تولید خواهیم کرد و از امروز کلنگ آهک فاز ۲ را برای تولید از ۶۵ هزار تُن فعلی به ۱۳۰ هزار تُن را خواهیم زد.


مدیرعامل شرکت مس  ، گفت : این آهک هیدراته برای مصرف کنسانتره مس در ورزقان استفاده می‌شود که به ازای هر تُن تولید کنسانتره مس سه کیلو آهک هیدراته نیاز داریم.


وی افزود: با تکمیل این زنجیره قادر خواهیم بود در کنترل هزینه‌ها نقش بسزایی داشته باشیم و در برنامه‌ریزی برای تولید ۶۰۰ هزار تُن کاتد مس که کیفیت آن منحصربه‌فرد و ۹۹٫۹۹۹ است، نقش خودمان را در اقتصاد ملی و توسعه اقتصادی به بهترین شکل به انجام برسانیم.


سعد محمدی در ادامه و در پاسخ به سؤال رییس جمهور در مورد زمان تولید کود فسفاته و تأمین نیازمندی‌ها و خودکفایی کشور در این زمینه بیان داشت  : برنامه‌ریزی اولیه تا ماه آینده به اتمام می‌رسد و عملیات سرمایه‌گذاری تبدیل اسید سولفوریک به اسید فسفریک حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد و سرمایه‌گذاری آن هم نزدیک به ۱۰۰ میلیون یورو است.

مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: محصول این پروژه تولید ۶۷۰  هزار تُن اسیدفسفریک ۵۴ درصد معادل ۳۶۰ هزار تُن اسید فسفریک بر مبنای P205 معادل ۱۰۰ درصد است. در آن کارخانه بعد از ۶ ماه از شروع عملیات راه‌اندازی اسید فسفریک با حدود ۲۵۰ میلیون یورو دیگر برای تبدیل اسید فسفریک به کودهای فسفاته اقدام می‌کنیم.


وی افزود : این کارخانه نزدیک به دو سال زمان می‌برد و قادر خواهیم بود با مصرف یک میلیون تن اسید و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تُن خاک فسفات سالانه حدود ۷۹۰ هزار تُن از انواع کود فسفاته که مورد مصرف در کشاورزی است را تولید کنیم که میزان نیاز کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تُن است.

جمیله دبیری نیا