استاندار هرمزگان، گفت: کشورهای مسلمان باید ید واحده باشند و اگر این اتحاد عمیق بین دیگر کشورهای اسلامی روز به روز تقویت شود، محلی برای حضور بیگانگان در منطقه خلیج فارس باقی نمی ماند.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، فریدون همتی در دیدار با دریادار خان محمود آصف فرمانده ناوگروه نیروی دریایی ارتش پاکستان و عمران کاشف وابسته نظامی پاکستان در تهران، ایران و پاکستان را دو کشور با سابقه تاریخی طولانی همکاری در منطقه برشمرد و عنوان کرد: ایران و پاکستان از گذشته علاقه مند به ارتباط به یکدیگر هستند و همانطور که موفقیت ایران در منطقه و صحنه بین المللی برای ما حائز اهمیت است، موفقیت پاکستان نیز برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.   

وی با اشاره به تأثیرگذاری دو کشور ایران و پاکستان در برقراری امنیت و تأکید بر ضرورت افزایش همکاری های منطقه‌ای، گفت: کشورهای مسلمان باید ید واحده باشند و اگر این اتحاد عمیق بین دیگر کشورهای اسلامی روز به روز تقویت شود، محلی برای حضور بیگانگان در منطقه و خلیج فارس باقی نمی ماند.

استاندار هرمزگان افزود: بیگانگان در پنهان مخالف اسلام و پیشرفت کشورهای اسلامی هستند و به‌طور دائم به دنبال ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند چرا که به شدت از اتحاد آنان واهمه و ترس دارند و می دانند اگر با هم متحد شوند، منافع‌شان به خطر می افتد.  

همتی با بیان اینکه در کنار ملت ها، نیروهای مسلح کشورهای اسلامی نیز باید نسبت به اهداف دشمنان اسلام و بیگانگان آگاه باشند، تصریح کرد: اقدامات تروریستی و جنگ طلبی آن ها در عراق، افغانستان، سوریه و یمن تنها به منظور ایجاد انشقاق و تفرقه بین مردم و کشورهای مسلمان است که بتوانند به منافع بیشتری از طریق فروش سلاح و دست اندازی به منابع خدادادی این کشورها دست پیدا کنند.

وی همگرایی و ارتباط حسنه موجود بین دو کشور ایران و پاکستان را یک سرمایه ارزشمند برای منطقه برشمرد و گفت: ما علاقه مند هستیم تجارب بین دو کشور در راستای افزایش قدرت نظامی و تجاری تبادل شود که این بازدیدهای دوره ای می تواند به تحقق این هدف کمک کند.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: ما هر آنچه برای ایران بزرگ می خواهیم برای پاکستان هم می خواهیم و باید با شناخت موجود از همکاری های مطلوب گذشته، راه های بهتری برای تقویت مناسبات بین دو کشور در آینده پیدا کنیم.  

دریادار خان محمود آصف فرمانده ناوگروه نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در هرمزگان، خطاب به دکتر همتی استاندار هرمزگان گفت: ما خوشحال هستیم که شما استاندار مهمترین منطقه ای هستید که خلیج فارس در آن قرار دارد.  

وی با اشاره به اثرگذاری نیروی دریایی در برقراری صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس، افزود: نیروی دریایی سهم قابل توجهی در برقراری امنیت خلیج فارس دارد.

فرمانده ناوگروه نیروی دریایی پاکستان، تقویت روابط بین نیروی دریایی دو کشور و اجرای تمرینات مشترک را دو هدف عمده حضور این ناوگروه در بندرعباس اعلام کرد و گفت: این رابطه به کمک خداوند متعال در آینده افزایش پیدا خواهد کرد.  

دریادار آصف، برقراری امنیت در خلیج فارس که مهمترین شاهراه بین المللی در سطح جهان محسوب می شود را برای دو کشور ایران و پاکستان مهم ارزیابی و اضافه کرد: تقویت روابط با ایران برای پاکستان بسیار حائز اهمیت است.   در پایان این دیدار، همتی استاندار هرمزگان و خان محمود خان آصف فرمانده ناوگروه نیروی دریایی ارتش پاکستان، تندیس یادبودی را به یکدیگر اهدا کردند.

  تحقق اهداف مشترک در دریا، برقراری امنیت حمل و نقل دریایی در مناطق مورد نظر، دستیابی به فرهنگ و زبان مشترک برای اجرای عملیات مرکب دریایی و ایجاد عملیات مشترک دریایی توسط دو کشور بنا به ضرورت، از جمله اهداف حضور ناوگروه نیروی دریایی پاکستان در بندرعباس است.