همایش ملی علمی، تخصصی بررسی لزوم تغییر ساختار و افزایش بهره وری در مزارع پرورش میگو با حضورمدیرکل شیلات استان، رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان،  مديركل دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور سازمان شیلات ایران و مدیرعامل اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان و جمعی از اساتید، کارشناسان و بهره برداران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، مدیرکل شیلات هرمزگان در این نشست با اشاره به اینکه استان هرمزگان یکی از قطب های شیلاتی کشور است  گفت: این استان با تولید ۳۷۰ هزار تن در مجموع صیدو صیادی و آبزی پروری رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است که این آمار نشان از جایگاه و اهمیت فعالیت‌های شیلاتی این استان در کشور را  دارد.

 عبدالرسول دریایی با اشاره به وجود ۲۲۰۰ کیلومتر مرز آبی در این استان افزود : استان هرمزگان  ظرفیت های بسیار خوبی درخصوص توسعه پرورش میگو ، پرورش ماهیان دریایی،پرورش ماهی در آبهای داخلی و نیز صید و صیادی  و همچنین پرورش سایر آبزیان  دارد که می تواند یکی از محورهای مهم شکوفایی رونق و جهش تولید در این استان باشدکه خوشبختانه شیلات  استان توانسته در  این مسیر گامهای مهمی را بردارد.

دریایی با بیان اینکه در کشور بیش از سی سال است که پرورش با روش های قدیمی و سنتی در استخرهای خاکی و با سیستم های نیمه متراکم انجام می شود ، با توجه به توسعه نسل پنجم سیستم های پرورش میگو در کشورهای آسیایی و سایر نقاط دنیا بر تغییر ساختار و بروز کردن مزارع پرورش میگو کشور برای افزایش تولید و بهره وری تاکید کرد.

وی با  اشاره به اینکه در شرایط کنونی یکی از مهمترین مشکلات اقصی نقاط هرمزگان در زمینه اجرای طرح های پرورش میگو نبود زیرساخت ها به ویژه در زمینه تامین برق اراضی پرورش میگو است  اظهار داشت با توجه به عملکرد شیلات خوشبختانه مسئولین استانی و کشوری  نیز بر این باورند که حمایت از صنعت پرورش میگو و ماهی باعث اشتغال ، درآمدزایی و همچنین ایجاد امنیت شغلی و  غذایی در کشور می شود.

دریایی عنوان کرد : با توجه به اهمیت لارو و مولد با کیفیت در بحث تولید و ارتقاء کیفیت و بازماندگی لاروهای تولیدی و افزایش راندمان تولید میگوی پرورشی در مزارع میگو درسال گذشته با پیگیری و حمایت شیلات استان و ایران و تلاش  مراکز تکثیر ، اتحادیه تولید کننندگان و صادر کنندگان برای اولین بار با استفاده از مولد میگوی عاری از بیماری و اصلاح شده ، گام بزرگ و اثر گذار در جلوگیری از توسعه بیماریهای میگو در مزارع پرورش میگو برداشته شد و باعث افزایش تولید در مزارع گردید.

وی تاکید کرد در استان هرمزگان ۵۰ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو وجود دارد که از این مقدار ۱۰ هزار هکتار در حال بهره برداری و ۱۰ هزار هکتار در حال ساخت است که پیش بینی می شود در سال آینده بین ۳۵ هزار تا ۳۶  هزار تن تولید میگو پرورشی را داشته باشیم.

دریایی در ادامه ابراز امیدواری کرد با توسعه سیستم های نوین و تغییر ساختار بتوان شاهد رشد چشمگیر تولید ،اشتغال و افزایش بهره وری باشیم.

انتهای پیام