دبیر جشنواره استانی تئاتر پانتومیم از برگزاری دومین دوره این جشنواره در اواخر بهمن‌ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، رضا جوشعار در نشست خبری اظهار کرد: جشنواره تئاتر پانتومیم به عنوان یک جشنواره مستقل برای دومین سال پیاپی و به صورت استانی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره به همت آموزشگاه هنرهای نمایشی گردون برگزار می‌شود، افزود: نگاه ما این است که تخصصی‌تر به مقوله تئاتر نکاه کنیم و بتوانیم با برگزاری این جشنواره، استعدادهای قابل توجه را شناسایی کنیم.

دبیر دومین جشنواره تئاتر پانتومیم با اشاره به ضرورت برگزاری این جشنواره، گفت: در کشور جشنواره پانتومیم نداریم و طی سالهای اخیر توجهی به این بخش نشده و جای خالی آن کاملا احساس می‌شود.

جوشعار با اظهار اینکه این جشنواره با همت آموزشگاه هنرهای نمایشی گردون برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: سال گذشته، با برگزاری نخستین دوره این جشنواره، فعالیت گروه‌ها در جشنواره فجر پررنگ بود و برای فعالیت جدی سایر گروهها ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: در سال جاری، با وجود شرایط بهداشتی حاکم بر جامعه و وضعیت کرونا، این جشنواره رونق بیشتری به خود می‌گیرد و انتظار می‌رود تعداد بیشتری از علاقمندان در آن حضور یابند، زیرا در موقعیت فعلی با وجود استفاده عموم از ماسک، این نوع نمایش کاربرد بیشتری دارد.

دبیر جشنواره استانی تئاتر پانتومیم با اشاره تعریف پانتومیم، ادامه داد: این شاخه، در واقع نوعی نمایش است که در آن کلام و بیان نیست و بازیگر برای نشان دادن منظور، از بدن بهره می‌برد و با تعداد عوامل برگزاری کمتری دنبال می‌شود.

جوشعار با تاکید بر اینکه با توجه به دخیل بودن تعداد کمی از عوامل، این جشنواره متناسب با موقعیت کنونی است، تصریح کرد: امسال جشنواره در چند بخش شامل بخش صحنه‌ای، مجازی و خانگی، محیطی و لال بازی برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: در بخش مجازی، گروهها و افراد علاقمند از عموم جامعه می‌توانند فیلم آثار خود را برای شرکت در جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.

دبیر دومین جشنواره استانی تئاتر پانتومیم اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، در بخش محیطی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که مکان‌های روباز مورد استفاده قرار بگیرد.

جوشعار خاطرنشان کرد: در بخش صحنه ای نیز، اجراهای انتخاب شده در سالن برگزار می‌شود که البته به صورت عمومی امکان برگزاری آن نیست.

وی افزود: این جشنواره با موضوعاتی مانند سختی کادر درمان و بهداشت، مقاومت، دفاع‌مقدس، حقوق شهروندی و غیره برگزار می‌شود.

دبیر دومین جشنواره استانی تئاتر پانتومیم تصریح کرد: این جشنواره وجه تمایز قابل توجهی با سایر جشنواره‌ها دارد و آن هم، مستقل بودن جشنواره است و در هیچ نهاد و ارگانی ردیف بودجه‌ای ندارد.

جوشعار تصریح کرد: جشنواره پانتومیم یک حرکت خودجوش و مردمی است که البته مورد حمایت انجمن هنرهای نمایشی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت دستگاه‌های دیگر دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم این جشنواره مانند سال گذشته با هزینه کمتری نسبت به سایر جشنواره‌ها برگزار شود، خاطرنشان کرد: در تلاشیم این جشنواره از سال آینده به صورت ملی برگزار شود.

دبیر دومین جشنواره استانی تئاتر پانتومیم با بیان اینکه در حاشیه این جشنواره دو کارگاه آموزشی نیز با حضور اساتید استانی و ملی برگزار می‌شود، اظهار کرد: این جشنواره اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفند ماه برگزار می‌شود و زمان دقیق برگزاری آن به شرایط کرونایی استان بستگی دارد.