معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، در نشست خبری اینترنتی با اصحاب رسانه استان از آغاز طرح‌های امنیت سفر و پیشگیری از خیز ناگهانی ویروس کرونا و تداوم انجام تست کووید ۱۹ از مسافران و افراد مشکوک به بیماری کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، محمود حسین پور با اشاره به اینکه تعطیلات و سفرها یکی از مهمترین علل سیر صعودی کرونا در استان است گفت: در یک ماه گذشته، دو اتفاق مهم در استان رخ داد. در تعطیلات ۲۸ دی‌ماه به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) با سیر عظیمی از مسافران مواجه شدیم، به طوری که تنها در جزیره قشم شاهد حضور ۴۰هزار نفری گردشگران بودیم.

وی افزود: انجام سفرهای غیرضروری و هجوم مسافران از سایر استانها به هرمزگان باعث خیز دوباره کرونا در استان شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، عنوان کرد: پس از ۱۰ روز از تعطیلات اواخر دی‌ماه و تعطیلات ۲۲ بهمن، جزیره‌های قشم، کیش و شهرستان‌های پارسیان و بستک با موج جدیدی از کرونا همراه شدند که دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان سعی کرد این موج را کنترل کند.

حسین‌پور، هدف از طرح‌های امنیت سفر و پیشگیری از خیز ناگهانی کرونا را کاهش سفر دانست و گفت: این طرح در قالب ۳ فاز قابل اجرا است. فاز اول این طرح اجرای نمونه‌گیری از مسافران جزیره قشم، کیش و هرمز بود که درحال اجرا است. فاز دوم آن، انجام تست کرونا در ایستگاه راه‌آهن و سایر ایستگاههای مسافری است که طی دوهفته‌ی آینده اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در فاز سوم طرح از تمامی مسافران در مبادی ورودی استان در ایام نوروز تست کرونا گرفته می شود، بیان کرد: انجام این فاز به همراهی هلال احمر و ارگان‌های دیگر انجام می‌شود. هر تست حداقل ۷۲ ساعت اعتبار داشته، در صورت مثبت بودن تست اولیه، مسافران به شهرهای خود بازگردانده می‌شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان درباره شرایط ورود بدون تست به جزایر استان گفت: کسانی که دانشجو یا ساکن جزیره هستند می‌توانند بدون تست تردد کنند اما تست کرونا از مسافران و گردشگران الزامی است.

وی با اشاره به اینکه شناورهایی که بدون گرفتن تست مسافران را جابجا می‌کنند، متخلف محسوب می‌شوند و باید با آنان برخورد شود، اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی باید با این شناورها برخورد کنند تا شاهد رشد روزافزون ویروس کرونا در استان نشویم. برای مثال، قاچاق مشروبات الکلی در هرمزگان باعث مسمویت چندین تن از جوانان استان شد و عواقب جبران ناپذیری را به‌بار آورد.

حسین‌پور، با بیان اینکه تمامی پروازها و شناورهای خارج از کشور و استان‌‎های دیگر رصد می‌شوند، گفت: با انجام نمونه‌گیری از مسافران خارج از کشور، ۶ مورد مثبت کرونا شناسایی شد که ۲ مورد آنان از کشور امارات بودند. همچنین ۵۰۴ نفر از خدمه شناورهای مجاز و غیر مجاز نیز نمونه‌گیری شدند که شاهد یک مورد مثبت ویروس کرونا بوده‌ایم.

وی ضمن تشکر از همکاری رسانه‌ها با دانشگاه علوم پزشکی استان، گفت: اصحاب رسانه می‌توانند با هم‌فکری و فرهنگ‌سازی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آگاه‌سازی مردم و کاهش ویروس کرونا موثر باشند.