طراح برجسته عروسک و نمادهای بومی شهر خلاق بندرعباس،نوع نگاه به عروسک سازی را برگرفته از آیین های بومی و محلی دانست و بر حفظ میراث گذشتگان و پاسداشت آداب و رسوم تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، مجید بشکال، طراح برجسته عروسک و نمادهای بومی شهرخلاق بندرعباس که دوره‌های عروسک نمایشی و دکوری به صورت حرفه‌ای گذرانده است، گفت: از سال ۱۳۸۹کار خود را با ساختن‌ عروسک‌های کاغذی آغاز کردم و در این زمینه از تجربیات اساتید دانشگاهی بهره بردم و در کارگاه‌ها و‌ جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله جشنواره تئاترکاغذی فرانسه در سال ۲۰۱۱ شرکت کردم.

وی پیوستن شهر بندرعباس را به شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو فرصتی استثنایی خواند و افزود: از فرصت یاد شده برای معرفی هر چه بیشتر آیین‌ها و سنت‌های ماندگار شهر بندرعباس برای توسعه گردشگری،فرهنگی،هنری و اقتصادی این شهر خلاق باید بهره برد و برنامه‌هایی مدون و هدفمند اجرا کرد.

به گفته مجید بشکال از جمله فعالیت‌های هنری و فرهنگی قابل اجرا در این زمینه برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های عروسکی شهر خلاق بندرعباس مانند عروسک های سنتی دختولوک و مردولوک است که نقشی مهم در معرفی سنت‌ها و آیین‌های بومی دارد.

وی با اعلام آمادگی برای برگزاری کارگاه های تخصصی آموزش ساخت عروسک ،گفت: علاوه بر حوزه موسیقی،طراحی و ساخت عروسک های بومی بر اساس کاراکترها و افسانه های محلی مانند ملمداس هم که ریشه در باور عامیانه دارد، شکل می گیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با توجه بیش از پیش به پیشینه فرهنگی و تاریخی، زمینه‌های گسترش آیین‌های سنتی و صنایع دستی شهر خلاق بندرعباس فراهم شود.

لازم به ذکر است؛ بندرعباس،عضو شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو در حوزه صنایع دستی و آیین‌های سنتی است.