رییس میز تخصصی کشور هند در اتاق بازرگانی هرمزگان گفت: با رایزنی های اتاق بازرگانی هرمزگان در نشست اخیر با سفیر هند با فعالان اقتصادی استان هرمزگان صادرات و حمل کالا به بندر مونترا که به دلیل مشکلاتی به روی کالاهای ایرانی بسته شده بود، از سرگرفته شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، علی خمیسی در این رابطه اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که تجار ایرانی اخیرا با آن مواجه شده بودند، محموله ای بود که از طریق یکی از کشورهای همسایه از مسیر ایران به هند ترانزیت شده و باعث شد بندر موندرا صادرات و حمل کالاهای ایران را به این بندر ممنوع کند که با رایزنی های اتاق بازرگانی هرمزگان با سفیر هند در ایران این مشکل حل و صادرات کالاهای ایرانی به این بندر مجدد از سر گرفته شد.

وی افزود: این دستاورد بسیاری بزرگی برای اتاق بازرگانی هرمزگان در حوزه بین الملل است زیرا موندرا بزرگترین بندر کانتینری هند محسوب می شود و بدون شک می تواند فصل جدیدی از گسترش روابط اقتصادی ایران با هند را رقم بزند.

خمیسی ادامه داد: اقدام بندر موندرا برای جلوگیری از ورود کالاهای ایرانی تجارت دو کشور را تحت تاثیر قرار می داد که با رایزنی میز تخصصی هند اتاق بازرگانی هرمزگان و رایزنی با سفارت هند و پیگیری های سفیر هند در ایران این مشکل بعد از رایزنی های اتاق بازرگانی هرمزگان در کمترین زمان ممکن حل شد و این اقدام تاثیرات بسیاری خوبی در گسترش مراودات تجاری ایران با هند خواهد داشت.

رییس میز تخصصی کشور هند در اتاق بازرگانی هرمزگان تصریح کرد: هر وقفه ای که در تجارت دو کشور به هر دلیلی ایجاد شود هزینه ها را افزایش می دهد چرا که به واسطه این وقفه کشورهای ثالت را نیز درگیر می شوند و هزینه ها می تواند تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

خمیسی در پایان ضمن قدردانی از تلاش های وافر اتاق بازرگانی هرمزگان در حوزه بین الملل و تشکیل میزهای تخصصی در اتاق برای کشورهای مختلف در راستای گسترش مراودات تجاری از سفیر هند نیز به دلیل سرعت عمل و رایزنی برای حل این مشکل قدردانی کرد و بیان داشت: اینک دنیا با ظرفیت های طلایی استان هرمزگان آشناست و اتاق بازرگانی هرمزگان به عنوان پارلمان بخش خصوصی در حوزه تجارت بین الملل می تواند دستاوردهای بسیار خوبی را برای کشور و استان هرمزگان به دنبال داشته باشند.