از سال 1393 که وظیفه صدور و تمدید کارت های بازرگانی در منطقه آزاد قشم به مجموعه وظایف مدیریت بازرگانی و اصناف این سازمان محول شد تا پایان سال 1399، بیش از یک هزار و 151عدد کارت بازرگانی صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز، مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام این مطلب گفت: همچنین در این دوره زمانی، درخواست متقاضیان جهت تمدید بیش از ۳ هزار و ۶۸۷ کارت بازرگانی توسط مدیریت بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اجرایی شده است.


هرمز امیری ادامه داد: از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۹ همچنین در مجموع ۷۳ عدد از کارت های بازرگانی مربوط به فعالین حوزه تجارت در منطقه آزاد قشم ابطال شده است.


به گفته وی بررسی ها نشان می دهد که بیشترین تعداد ابطال کارت های بازرگانی در این دوره زمانی مربوط به سال ۹۹ می باشد که مهم ترین عامل افزایش این آمار و همچنین کاهش صدور کارت‌های بازرگانی جدید به تاثیرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش سطح تجارت بین المللی مربوط می شود.


مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: همچنین طبق برنامه ریزی صورت گرفته از تیرماه سال ۱۳۹۹ کارت‌های بازرگانی هوشمند تهیه شده توسط مدیریت بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم در اختیار متقاضیان و تمدیدکنندگان کارت های بازرگانی و دفترچه‌های قدیمی قرار می گیرد.

کارت‌های بازرگانی صادر شده در منطقه آزاد قشم مربوط به سه شاخه تولیدی، خدماتی و تجاری هستند و بررسی گزارش ها نشان می دهد که در حال حاضر بیشترین حجم ثبت سفارش صورت گرفته برای واردات کالا به منطقه آزاد قشم مربوط به مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز واحدهای صنعتی و تولیدی است. ورود مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز خطوط تولید و واحدهای صنعتی می تواند نشان دهنده حرکت رو به جلو در میان تولیدکنندگان حاضر در منطقه آزاد قشم باشد که در صورت عملی شدن فرصت های جدید شغلی را در این منطقه ایجاد خواهد کرد. همچنین افزایش میزان تولیدات استاندارد و باکیفیت با نگاهی صادرات محور در منطقه آزاد قشم که طی سال های دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفته است، می تواند زمینه ساز رشد درآمدهای ارزی گردد.


طی سال های گذشته وجود کارت های بازرگانی یکبار و یکسال مصرف توسط افراد سودجو حاضر در حوزه تجارت تبدیل به یکی از مشکلات این بخش شده بود. با این حال برنامه ریزی های مختلفی جهت ساماندهی و نظارت بر وضعیت صدور، تمدید و ابطال کارت های بازرگانی در نقاط مختلف کشور برنامه ریزی شده است. در منطقه آزاد قشم اما به نظر می رسد که شرایط متفاوت است. بررسی آمارها و گزارشی مربوط به صدور و تمدید کارت های بازرگانی در منطقه آزاد قشم طی سال های دولت تدبیر و امید نشان می دهد که هیچ کارت بازرگانی یکبار مصرف یا دارای اعتبار یکساله در این منطقه آزاد وجود ندارد.


ارائه خدمات به فعالین اقتصادی و بازرگانان و راهنمایی آنها جهت استفاده از سامانه های جامع پیش بینی شده مربوط به حوزه صادرات و واردات نیز از جمله فعالیت هایی است که می تواند موجب تسهیل و تسریع انجام فرآیندها شود. در چنین شرایطی با پیش بینی های صورت گرفته تمامی بازرگانان دارای کارت بازرگانی در منطقه آزاد قشم برای ثبت سفارش واردات کالاهای خود می‌توانند به مدیریت اصناف و بازرگانی مراجعه کنند.