بیست و یکمین نشست کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور اعضاء برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز در هرمزگان، استاندار هرمزگان با بیان اینکه این استان ۳۹درصد طول نوار ساحلی کشوریعنی بیشترین سهم این حوزه را در اختیاردارد، اظهار کرد: ۳۳۲ سازه و تاسیسات دریایی در هرمزگان وجود دارد که ۸۱درصد آن متعلق به بخش دولتی و ۱۹درصد مربوط به بخش خصوصی است.

مهدی دوستی ، با اشاره به کاربری هر یک از این سازه ها، افزود: ۲۸درصد این سازه ها دارای کاربری نفتی، ۱۸درصد تفریحی، ۱۵درصد صیادی، ۱۴درصد چند منظوره، ۱۱درصد صنعتی، پنج درصد تجاری، یک درصد تاسیساتی و مابقی کاربری های متفرقه دارند.

دوستی با اشاره به بررسی بند ( د ) مصوبات چهل و چهارمین  نشست هیئت مقررات زدایی به منظور تسریع در صدور مجوزهای سازه ها و تاسیسات دریایی به عنوان دومین دستور کار این نشست، گفت: با راه اندازی اسکله های تخصصی و با مدل فعلی توسعه این اسلکه ها، شیوه سنتی مبادلات تجاری و معیشت بومیان به تدریج از بین می رود که باید این مدل های توسعه‌ای به گونه‌ای تعریف شود که معیشت ساکنان محلی با مشکل مواجه نشود.

رییس کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل هرمزگان همچنین با اشاره به مصوبات این نشست، گفت: تمامی دستگاه های دولتی و بخش خصوصی برای اخذ مجوز بهره برداری و سازه های دریایی موجود مکلف شدند حداکثر تا دوماه آینده مدارک مورد نیاز را ارائه کنند.

وی عنوان کرد: دستگاه های پاسخ دهنده به استعلام های اداره کل بنادر و دریانوردی، وفق مهلت مقرر در بند (د) مصوبات چهل و چهارمین نشست هیئت مقررات زدایی ابلاغی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی، باید نظر خود را مستدل، شفاف و حداکثر در سقف زمان قید شده اعلام کنند.

استاندار هرمزگان همچنین گفت: تمامی مالکان سازه ها و تأسیسات دریایی  به‌ویژه بنادر مسافری، گردشگری و شیلاتی موظف شدند حداکثر تا سه ماه آینده نسبت به رعایت ضوابط و موازین ایمنی تردد و دریانوردی اقدام کنند.