مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: با توجه به طوفانی شدن دریا و وقوع رگبار شدید باران از روز چهارشنبه هشتم دی ماه تا روز دوشنبه 13 دی ماه در هرمزگان، هم استانی های عزیز از هرگونه فعالیت دریایی و تردد با شناورهای سبک و همچنین قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی و صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریانیوز، مهرداد حسن زاده عنوان کرد: طبق اعلام هواشناسی هرمزگان از روز چهارشنبه هفته جاری هشتم دی ماه تا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه، به علت ناپایداری وضعیت جوی، رگبار شدید باران همراه با رعد و برق، گاهی با تگرگ و تندباد لحظه ای را شاهد خواهیم بود.

حسن زاده با اشاره به رگبار باران همراه با رعد و برق و بارش تگرگ و سیلابی شدن رودخانه ها، بیان کرد: طی روزهای یاد شده به دلیل شرایط جوی موجود، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن رودخانه ها و لغزندگی جاده ها دور از انتظار نیست و از هم استانی های عزیز تقاضا می شود از ترددهای غیرضروری و همچنین قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی و صعود به ارتفاعات اجتناب کنند.

 وی با اشاره به مناطق تحت تاثیر فعالیت سامانه بارشی، اظهار کرد: این سامانه در سراسر استان هرمزگان و تمامی مناطق دریایی فعال خواهد بود.

حسن زاده اضافه کرد: همچنین طی روزهای یاد شده، تند باد شدید جنوب شرقی و رگبار شدید باران در مناطق دریایی، اختلال در ترددهای دریایی را در پی خواهد داشت، به همین منظور از هم استانی های عزیز تقاضا می شود از هرگونه فعالیت دریایی به ویژه تفریحات دریایی با شناورهای سبک به علت طوفانی شدن دریا خودداری کنند.

وی تاکید کرد: طی روزهای جمعه ۱۰ دی ماه تا روز دوشنبه ۱۳ دی، تقویت سامانه بارشی در سراسر استان مورد انتظار است.

حسن زاده همچنین در خصوص احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی به عنوان اثرات مخاطره آمیز فعالیت سامانه بارشی در هرمزگان، هشدار داد.

وی با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی کشاورزی سازمان هواشناسی، عنوان کرد: با توجه به اینکه خروجی نقشه ها و مدل های هواشناسی برای روزهای آینده بیانگر ناپایداری جوی در برخی از نقاط استان هرمزگان است و زمان فعالیت این سامانه بارشی از بعد از ظهر پنجشنبه ۹ دی تا اواخر وقت روز یکشنبه ۱۲ دی است و بارش پراکنده باران همراه با رگبار و رعد و برق و افزایش سرعت وزش باد را به همراه خواهد داشت، احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی از اثرات مخاطره آمیز این سامانه بارشی است.

حسن زاده افزود: در مزارع و باغات، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها، استحکام سازه های باغی در برابر بارش های شدید، انجام آبیاری در خاک های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف، خودداری از انجام چالکود در باغات با توجه به رخداد بارش سنگین، تسریع در کشت غلات پاییزه قبل از شروع بارش ها انجام شود.

وی تصریح کرد: در سالن های پرورش قارچ، گلخانه ها و انبارها نیز تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما و وقوع بارش ها، استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در برابر بارش شدید و وزش باد، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام کاهش دما و بارش، انجام شود.

حسن زاده گفت: همچنین در سالن های مرغداری و دامداری، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها، جمع آوری کود از واحدهای دامداری قبل از وقوع بارش و در استخرهای پرورش ماهی، پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی، صورت گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: در مناطق عشایری و زنبورداری نیز خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، خوددداری از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده در هنگام وقوع بارش، و همچنین در زمینه ماشین آلات و ادوات کشاورزی، تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار به دلیل بارش های سنگین، انتقال ماشین آلات و ادوات کشاورزی از مزراع به مکان های امن به دلیل آغاز بارش ها، مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام