اجرای گام پنجم طرح بسيج ملي مقابله با همه گيري كرونا با عنوان طرح "شهيد حاج قاسم سليماني" با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی کووید 19 از طریق بیماریابی فعال، رهگیری حداکثری و واکسیناسیون عمومی مردم در کیش همزمان با سراسر کشور اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ، حسن مجرد مسئول اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در مرکز توسعه سلامت کیش در این خصوص گفت: این طرح با رویکرد بیماریابی، رهگیری و واکسیناسیون عمومی به صورت رسمی از سوی وزارت بهداشت به تمامی شبکه های بهداشت و درمان سراسر کشور ابلاغ شده و در کیش نیز اجرا می شود.

حسن مجرد تشریح کرد: واکسیناسیون گسترده مردم مبتنی بر اولویتهای تعیین شده در سند ملی، ارائه مراقبت ها و خدمات ضروری بهداشتی (حضوری /غیر حضوری،) شناسایی زودهنگام موارد مبتلا به کووید ۱۹و تعیین تکلیف افراد در معرض تماس نزدیک آنها (خانوار /محل کار،) مراقبت از گروه های در معرض خطر (قرنطینه معکوس،) اطمینان از جداسازی و قرنطینه خانگی و غیر خانگی توسعه و بهبود کیفیت درمان سرپایی کووید  19از سیاست های گام پنجم می باشد.

این مسئول گفت: سازماندهی تیم های بیماریابی، مراقبتی و درمانی، پایش و نظارت ویژه مراکز غربالگری کرونا، تشدید نظارت بر اجرای شیوه نامه ها، و پایش طبق برنامه تدوین شده از مهمترین موضوعات مورد توجه در این گام می باشد که مانند گام چهارم با جدیت انجام می شود.

مجرد افزود: واکسیناسیون گروه های هدف با اولویتی که اعلام می کنند، رهگیری، رصد فعال و انجام تست مبتلایان و افراد در تماس نزدیک، جداسازی دو هفته ای بیماران و موارد مشکوک شناسایی شده، استمرار پوشش مراقبتی و حمایتی مادران و افزایش پوشش سالمندان و همچنین رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی از دیگر اهداف اختصاصی  پیش بینی شده در این گام است.

مسئول اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در مرکز توسعه سلامت کیش گفت: کارکنان بخش بهداشت و درمان خصوصی و دولتی)،سالمندان بالای ۸۰ سال، بیماران خاص، کارکنان آرامستان و تعدادی از پاکبان  در کیش واکسینه شدند.

مجرد افزود: اجرای اولویت های واکسیناسیون بر اساس دستور وزارت بهداشت در دستور کار قرار دارد که با همت و تلاش مدافعان سلامت در مرکز توسعه سلامت کیش، پیگیری و اجرایی می شود که در زمان مقتضی به اطلاع مشمولان رسانده خواهد شد. وی افزود: امیدوارم شرایط به سمتی پیش برود که محدودیتها و نیازهای درمانی کاهش یابد و با تمام توان به سمت واکسیناسیون، مراقبتها و حمایت‌های لازم حرکت کنیم.