نسبت صادرات محصولات کشاورزی در مراکز قرنطینه استان هرمزگان ، در سه ماهه نخست سال 1400 نسبت به سال قبل با رشد 76 درصدی به بیش از 210 هزار تن رسید .

به گزارش پایگاه خبری صبح دریا نیوز ؛ علی باقر زاده همائی بیان داشت : صادرات محصولات کشاورزی در مراکز قرنطینه استان هرمزگان ، در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به میزان ۳۷۱ هزارتن بود که با رشد ۷۶ درصدی نسبت به سال قبل به بیش از ۲۱۰ هزار تن در سال ۱۴۰۰ رسیده است .

وی افزود بیشترین میزان صادرات نیز به ترتیب مربوط به سه محصول هندوانه ، گوجه فرنگی و سیب درختی می باشد.

علی باقرزاده همایی ادامه داد : در حوزه واردات محصولات از این مراکز از ۵۸۰ هزارتن به ۴۴۶ هزارتن رسیده که با کاهش ۲۳ درصدی مواجه هستیم .

این مقام مسئول تصریح کرد : در شرایط کنونی کشور که اپیدمی بیماری کرونا ویروس وجود دارد ، تمام همکاران ما شبانه روز تلاش می کنند تا در این شرایط سخت به اقتصاد کشور و رفع نیازهای اساسی کشور در حوزه واردات و صادرات و ترانزیت کمک کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در ادامه همچنین از لزوم همگرایی سایر نهادها به منظور مدیریت عوامل خطرزای گیاهی خبر داد و خاطرنشان کرد : اجرای ضوابط قرنطینه ای به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارتزای گیاهی به درون کشور و همچنین صدور گواهی بهداشت نباتی برای محصولات صادراتی به جد در مراکز قرنطیه گیاهی بنادربه ویژه شهیدرجایی و باهنر دنبال می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در ترانزیت محصولات کشاورزی در سه ماهه نخست سالجاری  ۲۰۷ هزارتن محصول مجوز گرفته اند که نسبت به سال گذشته که ۸۹ هزارتن بوده است ۱۳۲ درصد افزایش داشته است .

وی ابراز داشت:مراکز قرنطینه ای سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان مستقر در بنادر شهید رجایی، شهیدباهنر ،بندر لنگه، جاسک، میناب و سیریک بر محموله های صادراتی و وارداتی محصولات کشاورزی نظارت دارند.

وی در ادامه عنوان کرد: با همدلی و هماهنگی بیشتر و با توجه به نقش فعال تشکل ها و تعاونی ها برای ایجاد زیرساخت‌های بخش خصوصی شاهد توسعه صادرات در بخش کشاورزی خواهیم بود. . وی ساماندهی کشاورزان در تشکل های کشاورزی و تقویت تشکل ها را نیز بهترین روش برای تقویت و توسعه  صادرات بخش کشاورزی دانست.

وی به مواردی که می تواند در صادرات حایز اهمیت باشداشاره کردو گفت: دراین خصوص ،فراهم کردن بستر لازم برای احداث سردخانه ها و ارایه مشاوره فنی به تولید کنندگان ،بهره برداران و کشاورزان نیز از جمله اقداماتی است که سازمان برای صادرات محصولات کشاورزی انجام داده است.